اسکار پوستی چیست؟

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

گاهی ممکن است پوست پس از بریدگی، خراشیده شدن، سوختگی، زخم‌های ناشی از بخیه یا جوش بهبود یابد، اما نشانه‌هایی از خود به جای گذارد که خیلی خوشایند نباشد. در برخی مواقع متأسفانه، شرایط بهبود زخم‌ها ایده آل نیست و در نهایت با جایی که زخم‌ها از خود بر پوست بر جای میگذارند مواجه می‌شویم. جراحان زیبایی اسکار پوستی را اینطور تعریف می‎کنند: اسکار نتیجه سیستمی است که یاد گرفته است خیلی سریع به زخم واکنش نشان دهد.

نحوه ایجاد اسکار پوستی چیست؟

وقتی پوست شکافته شد، بدن بلافاصله شروع به جمع کردن لبه‌های زخم بهم می‌کند. این کار را با رشد بافت اپیتلیال روی زخم باز با سرعت تقریبی ۱ میلی متر در هر ۲۴ ساعت انجام می‌دهد.

فیبروبلاست‌ها (سلول‌های خاص تولید کننده کلاژن در درم، لایه دوم پوست) یافت می‌شوند و سپس به بافت زخمی هجوم می‌آورند، به طور معمول فیبروبلاست‌ها یک شبکه کلاژن سازمان یافته تولید می‌کنند که بسیار قوی است، اما وقتی در حالت اضطراری قرار می‌گیرند بسیار تصادفی از خود واکنش نشان میدهند و برای تقویت پوست شروع به تخلیه کلاژن می‌کنند و به همین خاطر ممکن است پوست هرگز به طور کامل بعد از بهبود به حالت اولیه خود برنگردد.

علائم و نشانه‌های اسکار چیست؟

با گذشت زمان آثار باقی مانده از زخم‌های روی بدن کمرنگ یا صورتی رنگ میشوند، اما هرگز به طور کامل از بین نمی‌روند. ظاهر یک اسکار به ماهیت زخم ایجاد کننده آسیب، محل تشریحی زخم و عوامل مختلف ژنتیکی بستگی دارد. یک روند بهبودی معیوب می‌تواند منجر به یک کلوئید، یک برجستگی ناخوشایند، خارش دار، ضخیم، قرمز شود که اغلب با گذشت زمان بزرگ می‌شود.

اسکار پوستی

انواع اسکار پوست کدامند؟

در ادامه به معرفی انواه اسکارهای پوستی پرداخته و علائم و نشانه‎های آنها را بیان می‎کنیم.

اسکار‌ مسطح

نام پزشکی: سیکاتریکس

در این حالت شما در نهایت یک زخم صاف خواهید دید، اما هنگامی که این زخم برای اولین بار ظاهر می‌شود، به رنگ صورتی تا مایل به قرمز و کمی برجسته است. همچنین ممکن است خارش دار یا دردناک باشد.

با ادامه بهبود پوست، جای زخم صاف شده و تغییر رنگ می‌یابد، یک اسکار صاف ممکن است رنگ پریده یا کمی تیره‌تر از پوست اطراف شما باشد.

اسکار برجسته

نام پزشکی: اسکار هایپرتروفیک

این اسکار از لحاظ ظاهر از سطح پوست شما بالاتر می‌رود در واقع یک زخم برجسته و ضخیم مشاهده می‌کنید. درمان  ماه‌ها یا سال‌ها طول میکشد، اما ممکن است که خارش و یا احساس درد داشته باشید.

اگر جای زخم بزرگ باشد یا روی شانه، آرنج یا مفصل دیگر ایجاد شود، می‌تواند حرکت شما را محدود کند. اگر هر یک از این مشکلات را تجربه کردید، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

اسکار افسرده معروف به اسکار آکنه

نام پزشکی: اسکار آتروفیک

این اسکار پوستی پس از آبله مرغان یا جوش‌های شدید بر روی پوست ظاهر میشود و یکی از رایج‌ترین انواع اسکار است، این زخم‌ها در زیر سطح پوست شما قرار می‌گیرند و به پوست ظاهری فرورفته یا حفره‌ای می‌دهند. جای زخم فرو رفته به هنگام  افزایش سن و شل شدن پوست باعث می‌شود فرورفتگی‌ها بیشتر دیده شود و بیشتر به چشم  آید.

روش‎های درمان اسکار آکنه عبارت اند از:

ژل‌های پر کننده پوست درمانی رایج و مفید برای اسکار آکنه است. این ماده برای بالا آوردن سطح پوست اسکار فرورفته و هم سطح کردن آن با پوست استفاده می‌شود. ژل‌ها به بافت زیر اسکار تزریق می‌شود و نتایجی آنی را ایجاد می‌کند. ژل‌ها در طول زمان ظاهر اسکار را کاهش می‌دهند و حجم پوست را بهبود می‌بخشند.

نوع دیگر اسکار آکنه زمانی است که به ازای جوش های صورت جوش بافت اضافی روی پوست از خود به جای میگذارد و بهترین روش درمان این اسکار لایه برداری و بازسازی پوست است برای این کار از محلول های شیمیایی روی پوست صورت استفاده میشود.

اسکار کلوئید

به نظر می‌رسد: این اسکار از سطح پوست بالا می‌رود و بیشتر در افراد با پوست تیره دیده می‌شود برخلاف سایر اسکار‌های برجسته، کلوئید‌ها بسیار بزرگتر از زخمی هستند که باعث ایجاد زخم شده اند.

ممکن است یک کلوئید ماه‌ها یا حتی یک سال بعد از آسیب رساندن به پوست ظاهر شود. با رشد کلوئید، ممکن است احساس درد یا خارش داشته باشید. مانند سایر زخم‌های برجسته، درمان می‌تواند به کاهش این عوارض کمک کند.

روش‌های درمان اسکار‌ پوستی

  • درمان‌های سطحی و ساده (استفاده از پماد  – روش‌های خانگی و استفاده از روغن‌های گیاهی)
  • اعمال جراحی سطحی و لیزر و تزریق ژل (پیلینگ و لایه برداری پوست)
  • اعمال جراحی بازسازی با تکنیک‌های پیشرفته برای بستن زخم‌ها

روش‌های درمانی خانگی مانند ورق‌ها و کرم‌های سیلیکونی برای کاهش یا درمان جای زخم به بازار عرضه می‌شوند، بسیاری از افراد با ایجاد اسکارها بر روی پوست خود به سرعت می‌فهمند برای اینکه رسیدگی بهتر و احساس خوشایندی نسبت به ظاهر پوست خود داشته باشند نیاز به کمک یک متخصص دارند که در این زمینه متخصصان زیادی آماده‎ی مشاوره دادن به این افراد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *