مزایا و معایب لیزر های پوستی و عملکرد آنها

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

لیزر های پوستی به دلیل داشتن کاربرد های فراوان امروزه در درمان های پزشکی پوست به وفور در حال استفاده می باشد. پوست بزرگترین و در دسترس ترین قسمت بدن هر انسان می باشد. این اندام وظایف مختلفی چون حس های مختلف و محافظت از بدن را برعهده دارد، اولین بافتی از بدن نیز که در مقابل ناملایمات محیط قرار می گیرد پوست می باشد. عامل دیگری که بر پوست افراد تاثیرگذار می باشد سن و افزایش آن می باشد.

هر چیزی که بر بافت پوست تاثیر بگذارد، چه علت خارجی داشته باشد و چه مربوط به اندام های داخلی باشد، پوست و به خصوص بخش صورت این تاثیر را از خود بروز می دهد. پوست بدن بنابر شرایط ایجاد شده ممکن است دچار پرمویی، آکنه، چین و چروک و ….. شود. افزایش سن نیز موجب ایجاد لکه های تیره، افتادگی پوست، چین و چروک های صورت و …. خواهد شد. محصولات تجاری کاربردی برای کاهش علایم افزایش سن، داروهای مختلف و دیگر درمان ها تا بحال در زمینه جلوگیری از این اتفاقات ناکام بوده اند. همه این دلایل باعث شده تا درصد زیادی از جامعه به درمان های انجام شده توسط لیزر های پوستی روی بیاورند.

عملکرد لیزر های پوستی به چه صورت است؟

لیزر ها به طور کلی منابع نوری با شدت بالا هستند. آن ها این شدت نور بالا را تنها بر یک نقطه متمرکز می کنند. پرتو لیزر می تواند به آرامی مایعات پوست را تبخیر کند یا بافت های خاص را قطع کند تا با بهره بردن از این توانایی به درمان چین و چروک های صورت، جای زخم و اِسکار پوستی، بستن رگ های خونی و یا برش بافت های پوست بپردازد. لیزر های پوستی طیف گسترده با نور پالس دار و با شدت بالا ( به اختصار IPL) دارای توانایی خاص برای درمان رگ های خونی و رنگدانه سازی پوست می باشد. با استفاده از این تکنیک می توان پرتو های کوتاه و پرقدرت و پالس دار شده نور لیزر را به بافت های نامنظم و غیرعادی پوست هدایت نمود و بافت های آن را لایه به لایه از بین برد.

لیزرهای پوستی

درمان حالت های غیر طبیعی پوست توسط لیزر

این وضعیت ها عبارتند از: از بین بردن موهای زائد، خالکوبی های ناخواسته، جای جوش، مشکلات پیری پوست مانند لکه های پوستی- خطوط ظریف- چین و چروک صورت، افتادگی پلک چشم و سیاهی زیر چشم، بهبود چروک های اطراف چشم، لک های قهوه ای رنگ ایجاد شده و اسکار های باقیمانده، بافت ناهموار پوست، سفت کردن پوست، ضایعات عروقی و … با پیشرفت فناوری ها در حوزه لیزر روز به روز بیماری های پوستی بیشتری توسط لیزر های پوستی قابل درمان خواهند بود.

انواع لیزر های پوستی

انواع مختلفی از لیزر های پوستی در روند درمان قابل استفاده می باشند. حداکثر طول موج نور لیزر، طول پالس لیزر و نحوه جذب آن در بافت پوستی هدف همگی از مواردی اند که نوع کاربرد لیزر را تعیین می کند.

دو دسته کلی لیزر های پوستی عبارتند از:

لیزر های تهاجمی

که خود شامل لیزر های پوستی کربن دی اکسید(CO2) و لیزر های اربیوم ایتریوم- آلومینیوم-یاقوت (یا به اختصار Er:YAG ) می باشد.

لیزر های پوستی CO2 که یک لیزر تهاجمی و جراحی است به طور عمده برای جوان سازی پوست استفاده شده اما با پیشرفت فناوری به علت عوارض جانبی این نوع لیزر با نمونه های شکستی نور تعویض شده اند. کاربرد اصلی این لیزر در درمان سرطان پوست، جای آکنه، نشانه های مادرزادی، زگیل های پوستی و …… می باشد. عوارض جانبی استفاده از این لیزر شامل مواردی چون ریسک بالای رنگدانه سازی در پوست، درد، خارش، قرمزی پوست و زخم های پوستی می باشد.

لیزر های پوستی Er:YAG نوع دیگری از لیزر های تهاجمی بوده که در بهبود خطوط عمیق چین و چروک صورت، دست، گردن و سینه به کار برده می شود. همچنین این لیزر با حداقل سوزش در بافت های اطراف محل درمان در مقایسه با نوع CO2 عوارض جانبی کمتر و سرعت درمان بالاتری نیز خواهد داشت. عوارض جانبی استفاده از این لیزر ممکن است شامل قرمزی، تورم و کبودی پوست باشد که به مدت 1 تا 2 هفته هم به طول بیانجامد.

لیزر های غیرتهاجمی

که شامل لیزر های پوستی Nd: YAG و لیزر مرئی پالس دار می باشد. لیزر مرئی پالس دار که از لیزر های پوستی غیر تهاجمی است با هدف قرار دادن رگ های خونی و کوچک کردن آن ها موجب کاهش قرمزی صورت در حین استفاده می شود. مدت زمان درمان توسط این نوع بین 3 تا 5 جلسه می باشد که برای همه نقاط بدن قابل استفاده است. بعد از اتمام روند درمان تنها به مدت چند ساعت قرمزی صورت باقی می ماند. این لیزر در درمان ورید های عنکبوتی، نشانه های مادرزادی، مویرگ های شکسته، ضایعات عروقی و خطوط اطراف چشم کاربرد دارد. عوارض جانبی این لیزر شامل رنگدانه های پوستی موقت و تا حدودی نیز کبودی می باشد.

لیزر های Nd;YAG از یک کریستال ساخته شده و در دسته لیزر های پوستی حالت جامد قرار می گیرد. این لیزر طول موجی با انرژی بالا از خود ساطع کرده که وقتی بر روی پوست بیمار متمرکز می شود با ایجاد گرمای بالا موجب نابودی سلول های غیرطبیعی در بافت خواهد شد. این لیزر در روند درمان مشکلاتی نظیر ضایعات عروقی، ضایعات رنگدانه ای، مشکلات رنگدانه ای پوست، ورید های عنکبوتی، پاک کردن خالکوبی و حذف موهای زائد بدن مفید می باشد. عوارض جانبی ایجاد شده شامل این موارد است: میزان موفقیت این درمان پایین می باشد، در موارد ضایعات عروقی احتمال عود بیماری بالا بوده، درد در هنگام درمان حس می شود، قرمزی، تورم و خارش تا چند روز پس از درمان نیز ادامه می یابد.

 

نتایج حاصل از لیزر های پوستی و روند بهبودی بیماران

نتایج مربوط به درمان با لیزر های پوستی بنابر تکنولوژی به کار گرفته شده و تعداد جلسات درمانی برای فرد متفاوت می باشد. اما به طور کلی در صورت به کارگیری صحیح و اصولی از لیزر های پوستی می توان به طور چشمگیری بهبود در شرایط پوست و جوانسازی بافت را انتظار داشت.

ریکاوری و روند بهبود پس از درمان نیز بسته به نوع لیزر های پوستی متفاوت بوده و برای انواع کم توان آن زمان بهبود و رفع عوارض بسیار کوتاه می باشد، که در حد چند روز تا یک هفته است، همچنین این نوع از لیزر سبب هیچ گونه پوسته ریزی شدید و یا خارش های مزمن نخواهد شد. ولی لیزر های تهاجمی به طور معمول مدت زمان طولانی تری بهبود می یابند، همچنین به طور معمول مراحل قرمزی پوست، خارش شدید و لایه برداری به مدت یک هفته ادامه پیدا کرده و پس از آن نیز ممکن است رنگ پوست تا دو هفته صورتی باشد.

لیزرهای پوستی

آیا استفاده از لیزر های پوستی ایمن می باشد؟

لیزر های پوستی در پزشکی به عنوان یک روش جراحی در نظر گرفته می شوند در نتیجه پذیرفتن خطر های آن نیز به مانند یک جراحی معمول خواهد بود. لیزر های تهاجمی در روند درمان ممکن است سبب بروز عفونت، زخم های سرد، کیست های سفید پوستی ، و حتی تیره شدن پوست ( در صئرت قرار گرفتن در آفتاب) بشود. لیزر های غیرتهاجمی نیزخطراتی هرچند کمتر به دنبال دارند که شامل رنگدانه سازی و تیره شدن پوست، تاول های پوستی، و آسیب به چشم ها در صورت برخورد پرتو به آن ها می باشد.

امروزه با پیشرفت رو به جلو در زمینه لیزر های پوستی پروسه های درمان گسترده تر شده است و هر فرد می تواند با مراجعه و گرفتن مشاوره از متخصص پوست طرح درمان متناسب با بیماری خود را دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *