روش های پیشگیری و رفع عوارض لیزر درمانی یا لیزر تراپی

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

آکنه و جوش ها ازجمله مشکلات پوستی موقتی بوده که اغلب افراد با آن درگیر هستند. اگرچه ممکن است که این مشکلات پوستی چندان خوشایند به نظر نرسند، اما یک‌روند طبیعی پوست برای ترمیم پوست آسیب‌دیده است.  اما با استفاده از لیزر درمانی می‌توان جاهای زخم مانند جوش و یا اسکار را از بین برد. در این مطلب به بررسی روش های برطرف کردن عوارض بعد از لیزر درمانی پرداخته ایم.

انواع عوارض لیزر درمانی پوست چیست؟

در این نوع روش درمانی از یک دسته نوردرمانی متمرکز برای تحریک لایه خارجی پوست استفاده می‌شود. با تحریک سلول‌های پوستی سلول‌های جدیدی ساخته‌شده که به ترمیم و پوشاندن سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

همان‌طور که لیزر می‌تواند موجب حذف اسکار و یا چین‌وچروک و یا زخم‌های پوست شوند ممکن است با یک سری عوارض جانبی همراه باشد. اما در صورتی عوارض درمان با لیزر برای فرد ایجاد می‌شود که یا متخصص مناسبی برای انجام این کار انتخاب نکرده باشد و یا دستگاه لیزر مناسب پوست فرد نباشد که در این صورت می‌تواند عوارضی را برای پوست به همراه داشته باشد.

رفع عوارض بعد از لیزر درمانی

ایجاد عفونت

یکی از عوارضی که ممکن است برای فرد بعد از لیزر درمانی ایجاد شود عفونت ویروسی باکتریایی و یا قارچی است. ازجمله شایع‌ترین عفونت‌های ایجادشده بعد از لیزر پوست عفونت ویروسی هرپس است.

درگذشته افراد بسیاری درگیر این عفونت بودند و در حال حاضر ناقل این ویروس هستند. اما بهترین راه‌حل برای جلوگیری از انتقال این عفونت، انجام پروفیل اکسی برای همه بیماران است. اما این احتمال وجود دارد که این عفونت‌ها به‌صورت ناگهانی فعال شوند. می‌توان برای درمان عفونت، از داروهای ضدویروس خوراکی استفاده کرد.

درصورتی‌که مبتلا به عفونت‌های خیلی شدید با این ویروس شدید باید درمان را با داروی ضدویروس وریدی انجام داد.

ایجاد درماتیت

یکی دیگر از عوارض جانبی لیزر جای جوش می‌تواند درماتیت باشد که به دو دسته تحریکی و آلرژی تقسیم می‌شود. درماتیت تحریکی در اثر شروع زودهنگام و تهاجمی درمان‌های موضعی پوست ایجاد می‌شود.

درماتیت آلرژیک در اثر یک آلرژی واقعی شکل می‌گیرد که منشأ آن می‌تواند یکی از داروهای موضعی باشد. حتی ممکن است در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی نیز، درماتیت ایجاد شود.

ایجاد اسکار

اسکار هم می‌تواند یکی از عوارض احتمالی لیزر درمانی جای جوش باشد. در معرض قرار گرفتن چشم در برابر نور لیزر

برای جلوگیری از آسیب لیزر به بافت چشم بهترین راهکار بستن چشم است.  اما می‌توان برای محافظت بیشتر از چشمان خود از عینک‌های مخصوص در طول درمان با لیزر استفاده کرد.

احساس درد

برخی از افراد در طول دوره درمان با لیزر احساس درد خفیفی دارند که این درد می‌تواند به‌صورت موقتی بوده و بعد از چند روز از بین برود.

تغییرات رنگ‌دانه پوست

ممکن است در برخی از افراد با انجام لیزر رنگ‌دانه‌های منطقه تحت درمان آن‌ها افزایش یا کاهش یابد. البته این مشکل بسیار نادر بوده و اغلب در افراد با پوست تیره‌تر اتفاق می‌افتد که بعد از ۲ الی ۶ هفته پس از درمان اتفاق می‌افتد.

تورم بیش‌ازحد

در برخی از موارد ممکن است بلافاصله پس از جراحی با لیزر برای بیماران تورم پوست ایجاد شود. البته این وضعیت موقتی بوده و پس از ۳ الی ۷ روز بعد از درمان از بین خواهد رفت.

روش‌های پیشگیری از عوارض لیزر تراپی

استفاده از لیزر درمانی موجب همسان‌سازی پوست و از بین بردن ناهمواری‌های ظاهری پوست می‌شود و هم موجب افزایش کلاژن سازی پوست می‌گردد. اما بهتر است قبل از انجام این درمان برای به حداقل رسیدن عوارض بعد از درمان، با یک متخصص پوست مشورت کنید.

پزشک موظف است در مورد انتظارات خطرات احتمالی و نتایج حاصل از درمان با بیمار خود مشورت کند. به‌علاوه بیمار می‌بایست در مورد تمام حساسیت‌ها و سابقه زخم‌های خود مانند تاول‌های همراه با تب در اطراف دهان، با پزشک خود مشورت کند. چراکه هر یک از این موارد ممکن است بعد از درمان باعث کاهش سرعت روند بهبودی بیمار شود.

همچنین بیمار بهتر است در مورد تمام داروها یا مکمل‌هایی که می‌تواند بر روی انعقاد خون اثرگذار باشد به پزشک خود اطلاع دهد. ازجمله این داروها می‌توان به آسپرین، ویتامین ای و یا ایبو پروفن اشاره کرد.

همچنین بهتر است از سیگار کشیدن به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با لیزر خودداری کرد.

بعد از درمان متخصص منطقه تحت درمان را بانداژ می‌کند.  اما بیمار لازم است جهت پیشگیری از عوارض احتمالی حاصل از درمان مراقبت‌های زیر را انجام دهد.

ناحیه درمان شده را بعد از ۲۴ ساعت تمیز کرده و بعدازآن نیز روزی چهار الی پنج بار این کار را انجام دهد.

بهتر است برای تمیز کردن ناحیه تحت درمان از ژل پترولئوم استفاده کرده تا از ایجاد بیماری‌های پوستی جلوگیری شود.

بهتر است فرد ۷ الی ۱۰روز بعد از درمان آرایش نکند.

چنانچه فرد نیاز به استفاده از لوازم ‌آرایشی دارد، بهتر است از لوازم آرایشی فاقد روغن استفاده کند.

حتماً از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرده که مانع تابش مستقیم آفتاب بر ناحیه درمان شده می‌شود.

بهتر است پوست جدید را مرطوب نگه داشت.

فرد می‌بایست در جلسات بعد از درمان با لیزر به‌صورت منظم شرکت کرده و از داروهای ترمیم کننده مثل اسپری پوست آسیب دیده و ژل پوست آسیب دیده که برای وی تجویز می‌شود استفاده کند.

ازآنجایی‌که بعد از انجام لیزر درمانی، پوست خراش‌های ریزی برمی‌دارد، بنابراین دچار تورم و قرمزی می‌شود.

برای درمان این تورم که به دلیل حرارت بالای لیزر اتفاق می‌افتد، بهتر است از کمپرس یخ استفاده کرد.

در زمان استفاده از کمپرس یخ، باید این نکته را به خاطر داشت که به‌صورت دوره‌ای و هر ۱۰ دقیقه یک‌بار کمپرس یخ گذاشته و مجدداً برداشته شود تا مشکلی برای پوست ایجاد نشود.

همچنین در برخی از موارد ممکن است پوست حالت آفتاب‌سوختگی داشته باشد که پزشک از کرم‌های ترمیم‌کننده و یا کرم‌هایی که حاوی آنتی‌بیوتیک هستند برای رفع این عارضه استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *