روش های تخصصی موثر برای درمان اسکار (اسکارتراپی)

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

اسکار پوستی بخش طبیعی از روند بهبودی در بدن هستند. جای زخم یا همان اسکار در اثر فرآیند بیولوژیک ترمیم زخم در پوست و سایر بافت ها ایجاد می‌شود. اکثر زخم‌ها، به‌غیراز زخم‌های جزئی منجر به ایجاد درجاتی از زخم می‌شوند. اسکارها می‌توانند در اثر حوادث، بیماری‌های پوستی ازجمله آکنه و یا جراحی ایجاد شوند، اما آیا روش مناسبی برای درمان اسکار وجود دارد؟

این روزها روش‌های مختلفی در کلینیک‌های پوست برای رفع اسکار به کار می‌رود که اغلب با بی‌حسی‌های موضعی انجام می‌شود. اما در برخی از موارد که اسکار شدیدتر است، بیمار تحت عمل بیهوشی قرارگرفته و در بیمارستان بستری می‌شود.

در روش‌های جدید درمان اسکار، تنها تغییراتی را در جای اسکار انجام می‌دهند و با مسطح کردن جای اسکار، موجب بهبود آن می‌شوند. در این میان یک سری روش‌های جراحی وجود دارند که نقش مؤثری در برطرف کردن جای اسکار دارند. اما ازآنجایی‌که اسکارها با یکدیگر تفاوت دارند، بنابراین هر یک برای افزایش روند بهبود نیاز به روش درمانی خاصی دارند. در اینجا به بررسی برخی از این روش‌های درمانی می‌پردازیم.

روش ساب سیژن برای درمان اسکار

درگذشته برای درمان اسکار از ابزاری به‌عنوان نوکور استفاده می‌شد. نوکور همانند تیغ جراحی تیز و برنده بوده که عوارضی همچون درد و خونریزی را به همراه داشت. اما در حال حاضر به‌جای نوکور از ابزاری به نام سابسیژکتور استفاده می‌شود که هیچ‌گونه درد و عوارض جانبی به همراه ندارد.

درمان اسکار

روش میکرونیدلینگ برای درمان اسکار

میکرونیدلینگ ازجمله روش‌های جدیدی بوده که از آن برای درمان جای اسکار استفاده می‌شود. مزیت‌های اصلی روش میکرونیدلینگ هزینه مناسب، نداشتن عوارض جانبی و نبود دوره نقاهت است.

روش تزریق فیلر

تزریق فیلر همان‌گونه که از نامش مشخص است با تزریق ژل به درمان اسکار می‌پردازد. فیلری که در درمان اسکار از آن استفاده می‌شود شامل ژل استاندارد و یا چربی بدن خود فرد بوده که به داخل بافت بدن وی تزریق می‌شود.

تزریق فیلر را جزو روش‌هایی به‌حساب می‌آورند که روند بهبودی آن بسیار سریع است. البته این نکته را باید در نظر گرفت که میزان تزریق فیلر برای درمان اسکار، وابسته با اندازه و ضخامت جای اسکار دارد.

روش سرما درمانی

یکی از روش‌های درمان جای اسکار، منجمد کردن لایه‌های فوقانی پوست است. این روش موجب شده که حجم اسکار کاهش یابد. البته ناگفته نماند از این روش معمولاً در درمان اسکارهای برجسته به نام هایپروتروفیک و کلوئید استفاده می‌شود.

روش میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریژن یک روش مؤثر برای درمان اسکارهای بسیار خفیف است. میکرودرم ابریژن با لایه‌برداری خفیفی که از سطح پوست انجام می‌دهد، به‌آرامی موجب بازسازی سطح پوست می‌شود.

از این روش اغلب برای برطرف کردن ناهمواری‌های پوستی و یا جای زخم خفیف پوست استفاده می‌شود. اساس کار با میکرودرم ابریژن، حذف سلول‌های سطحی پوست است. این کار موجب بازسازی سطح پوست و درنهایت نرم و لطیف شدن آن می‌شود. اغلب افرادی که دارای آکنه و جای زخم آکنه هستند می‌توانند از این روش برای درمان استفاده کنند.

روش تزریق کورتیکواستروئید

با تزریق کورتیکواستروئید می‌توان انواع کلوئید و هیپرتروفی را درمان کرد. در این روش کورتیکواستروئیدها را به صورت مستقیم به محل زخم تزریق کرده تا میزان التهاب و تورم اسکار کم شده و درنهایت سطح آن هموار شود.

البته تعداد تزریق کورتیکواستروئید، وابسته به نوع جای زخم می‌تواند چند بار تکرار شود. معمولاً تزریق کورتیکواستروئید را دو الی سه بار در هر یک ماه انجام می‌دهند. البته ممکن است این روش درمانی بیش از شش ماه طول بکشد. ازآنجایی‌که حجم بسیار کمی از استروئید تزریقی جذب خون بدن می‌شود، بنابراین عوارض جانبی آن حداقل است.

روش لیزر درمانی برای درمان اسکار

لیزر یکی از روش‌های مناسب برای درمان اسکار است. غالباً از روش لیزر برای درمان گوشت اضافه استفاده می‌شود که حداقل عوارض جانبی را به همراه دارد. البته این نکته را باید در نظر داشت که بر اساس نوع اسکار می‌بایست دستگاه لیزر مناسبی را برای درمان استفاده کرد.

ازجمله لیزرهایی که برای درمان استفاده می‌شود می‌توان به لیزرهای PDL ، Co2 – Fractional ، Erbium اشاره کرد. به‌ عنوان ‌مثال در مواقعی که رنگ اسکار قرمز بوده و هنوز دارای التهاب است، می‌توان از لیزر PDL، برای درمان استفاده کرد. این لیزر طول ‌موجی در حدود 585 نانومتر داشته که می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن ضایعات پوستی و درنهایت مسطح کردن آن‌ها شود.

روش پیوند پوست

از این روش درمانی برای اسکارهایی استفاده می‌شود که شدیدتر بوده و با روش‌هایی که تاکنون گفته شد، قابل‌درمان نیست. در این روش بنا به محل اسکار، پوست سالم را از دیگر نقاط بدن ازجمله پشت گوش برداشته و به محل زخم پیوند می‌دهند. البته ممکن است اسکاری که بر اثر پیوند برجای می‌ماند شدیدتر باشد. اما می‌توان این نوع اسکار را با روش‌های قبلی درمان کرد.

روش پیلینگ شیمیایی

درروش پیلینگ و یا لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از یک ماده شیمیایی لایه فوقانی پوست برداشته‌شده تا پوست جدید در محل زخم تشکیل شود.

با تشکیل پوست جدید جای اسکار پوستی از بین رفته و هموارتر به نظر می‌رسد. از این روش بیشتر برای از بین بردن اسکارهای سطحی صورت استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند که از این روش درمانی برای برطرف کردن اسکارهای فرورفته همچون آکنه و آبله‌مرغان نیز می‌توان استفاده کرد.

روش جراحی برای درمان اسکار

این روش درمانی برای اسکارهایی به‌کاربرده می‌شود که پهن و ضخیم هستند. درروش جراحی، اسکار را برداشته و با به هم رساندن لبه‌های زخم، موجب از بین بردن جای اسکار می‌شوند.

البته مبنای این روش خاصیت ارتجاعی پوست بدن است. درروش جراحی می‌توان اسکارهای پهن را برداشته و بخیه کرد تا خط اسکار کاملاً باریک شود. حتی می‌توان با جراحی جهت اسکار را به‌گونه‌ای تغییر داد که در مسیر خطوط طبیعی پوست بدن قرارگرفته و کمتر به چشم آید.

البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که روش جراحی زمانی مؤثر خواهد بود که لبه‌های زخم با فشار در کنار یکدیگر قرار نگرفته باشند. برای داشتن بهترین نتیجه، می‌بایست جراح مهارت لازم را در حین عمل داشته باشد تا اسکار به‌صورت دقیق برداشته‌شده و جراحی بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. در برخی از موارد از روش‌هایی همچون تزریق توکسین برای شل شدن عضلات اطراف زخم استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

روش تریپل تراپی برای درمان اسکار

تریپل تراپی یکی از روش های جدید برای درمان اسکارهای پوستی از نوع هایپروتروفیک و کلوئید است. در این روش برای درمان اسکار از سه دارو استفاده می شود که نیاز به نظارت پزشک مجرب و متخصص در این زمینه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *