فواید کرم ترمیم کننده و موارد استفاده از آن

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

پوست بزرگترین اندام بدن و اساسی ترین جزء سیستم ایمنی بدن است، که بدن را در برابر خطرات زیست محیطی و حمله میکروارگانیسم‎های بیماری‎زا محافظت می‎کند. از طرفی پوست علی‎رغم انعطاف پذیری و قدرت خود، مدام در معرض عوامل استرس طبیعی و محیطی قرار دارد که با گذشت زمان، سلامت و مقاومت آن را تضعیف می‎کنند؛ در نتیجه مراقبت ناکافی از پوست و قرار دادن بیش از حد آن در برابر عوامل اکسید کننده، نه تنها آن را از قدرت و انرژی محروم می‎کند، بلکه روند پیری را نیز تسریع خواهد کرد. علاوه بر عوامل طبیعی آسیب های پوستی، در برخی موارد هم اتفاقات مختلف مانند عمل‎های جراحی، آتش سوزی، تصادف و … باعث ایجاد اسکارهای پوستی می‎شوند که نیاز به ترمیم کننده‎ها را بیشتر می‎کند. در این مطلب به بررسی فواید کرم ترمیم کننده و موارد مصرف از آن پرداخته‎ایم.

عوامل اصلی در آسیب های پوستی و شکننده کردن آن

قرار گرفتن در معرض هوای سرد، شوینده ها و سایر مواد شیمیایی باعث از بین رفتن عملکرد لایه محافظ پوست می‎شود، در نتیجه تحریک کننده ها می‎توانند به راحتی وارد پوست شده و مشکلات مختلفی را ایجاد کنند، به ویژه اگر پوست پیر باشد.

بنابراین اگر مجبور هستید در شرایطی زندگی کنید که این مشکلات را به وجود آورده و یا اگر پوست شما پیر شده است، بهترین راه حل، تغذیه و مراقبت از پوست با مواد آلی است که باعث تسکین پوست می‎شوند. در ادامه به بررسی و توضیح مهمترین عوامل ایجاد آسیب‎های پوستی می‎پردازیم.

– قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و اشعه ماوراء بنفش که ماتریس کلاژن و الاستین درم را ضعیف می‎کند و منجر به ایجاد چین و چروک در سطح پوست می‎گردند

– استفاه بیش از حد از مواد شوینده که باعث از بین رفتن لایه محافظ طبیعی پوست و خشک شدن آن می‎گردد

– قرار دادن پوست در معرض باد و سرمای شدید بدون استفاده از محافظت کننده‎ها، که باعث ترک خوردن و پارگی پوست می‎شود

– استفاده از لایه بردارهای پوستی نامناسب و با کیفیت پایین برای روشن کردن و از بین بردن لایه های مرده پوست

– استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی که با مسدود کردن منافذ پوست، تنفس آن را مختل می‎کند

– استعمال دخانیات و یا زندگی در محیط‎های آلوده که پوست را از دریافت مقدار کافی اکسیژن محروم می‎کند

– جوش و اسکارهای ناشی از آن که به غدد چربی آسیب می‎رساند و پوست را خشک و پوسته پوسته می‎کند

– خستگی و استرس جسمی یا عاطفی که تعادل طبیعی پوست را بر هم می‎زند

– رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن که پوست را از تغذیه کافی و اکسیژن رسانی محروم می‎کند

– عدم تعادل هورمونی که باعث خشکی بیش از حد پوست می‎گردد

فواید کرم ترمیم کننده

عملکرد کرم ترمیم کننده پوست چگونه است؟

کرم های ترمیم کننده به طور کلی از مواد تسکین دهنده و ضد میکروب تشکیل شده اند و اگر با فاصله کمی از ایجاد زخم و سوختگی روی پوست مورد استفاده قرار بگیرند، موجب جلوگیری از ورود آلودگی به درون زخم ها و افزایش سرعت التیام و ترمیم آن‎ها خواهند شد و از آنجا که مهمترین دلیل ایجاد جای زخم و سوختگی، خشکی پوست است؛ استفاده از این محصولات از ایجاد اسکارهای پوستی نیز جلوگیری خواهند کرد.

البته از این محصولات تنها برای درمان جای زخم و سوختگی استفاده نمی‎شود، از آن می‎توان برای از بین بردن جای جوش و اسکار هم استفاده کرد.

کلاژن یک نوع بافت پوستی است که در ترمیم پوست تاثیر بسیار زیادی دارد، این کرم‎ها با تحریک کلاژن سازی سبب می‎شوند که زخم‎ها با سرعت بیشتری درمان شوند و آثار آنها تقریبا از روی پوست محو شود.

چه زمانی باید از کرم ترمیم کننده استفاده کنیم؟

به طور کلی استفاده از این کرم‎ها توسط پزشک برای ترمیم آسیب های ناشی از سوختگی، زخم، جاش جوش و کمک به بهبود پوست بعد از درمان‎های پوستی تهاجمی تجویز می‎گردد اما می‎توان برای حفظ رطوبت و سلامت پوست و کمک به حفظ استحکام بافت آن هم از فواید کرم ترمیم کننده کمک گرفت.

اگر آسیب در حدی باشد که لایه بالایی و یا میانی پوست آسیب دیده باشد معمولا استفاده از این کرم موثر است. اما اگر لایه‌های عمیق و زیرین پوست آسیب دیده باشند ممکن است کرم ترمیم کننده نتواند به خوبی از عهده درمان برآید.

ویژگی‎ها و مزایای کرم ترمیم کننده پوست چیست؟

کرم های ترمیم کننده با استفاده از مولکول‎های آب نه تنها پوست را مرطوب می‎کنند بلکه روند دسترسی به مواد مغذی به پوست را نیز تسریع می‎کنند. روغن‎های طبیعی و اسیدهای چرب ضروری در فرمولاسیون این محصولات، پس از جذب، به روند بازسازی پوست کمک می‎کنند. البته میزان اثر بخشی این محصولات به عمق و شدت آسیب نیز بستگی دارد.  برخی از مهمترین فواید کرم ترمیم کننده به شرح زیر می‎باشد:

  • کمک به ترمیم تعادل طبیعی و حفظ رطوبت پوست
  • تسریع در روند بازسازی پوست
  • تسریع بهبود زخم‎ های پوستی
  • کمرنگ کردن اسکارهای ناشی از جوش و زخم
  • رفع قرمزی، سوزش و التهابات پوستی
  • تنظیم رطوبت پوست
  • کمک به تسریع فرآیند بهبود پوست بعد از درمان های مختلف مانند لیزر درمانی، میکروردم، میکرونیدلینگ و …
  • کمک به بهبود قرمزی های به جا مانده از اسکارهای پوستی
  • کمک به درمان اگزما

البته توجه به این نکته ضروری است که هرچه با فاصله کمتری از ایجاد مشکلات مطرح شده، از کرم ترمیم کننده استفاده شود، تاثیر این محصولات بیشتر شده و مدت زمان اثر بخشی هم کوتاه‎تر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *