ترفندهای موثر برای رشد سریع ناخن

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

ناخن‌های هر فردی با سرعت متوسط 3.47 میلی‌متر در ماه و یک دهم میلی‌متر در روز رشد می‌کند. بنابراین چنانچه ناخن خود را در طی یک حادثه‌ای از دست بدهید ممکن است شش ماه طول بکشد تا آن ناخن به طور کامل رشد کند. البته ناگفته نماند که سرعت رشد ناخن های دست سریع‌تر از ناخن های پا است. به‌علاوه سرعت رشد ناخن‌ها در طول روز و در فصل تابستان بیشتر است. به‌هرحال هیچ قاعده خاصی برای چگونگی رشد ناخن‌ها وجود ندارد. اما چند عامل اساسی وجود دارد که در سرعت رشد ناخن های هر فرد مؤثر است. اگر به دنبال روش های رشد سریع ناخن هستید این مطلب را مطالعه کنید.

چه عواملی بر روی سرعت رشد ناخن ها مؤثر است؟

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود که ناخن‌های شما سریع‌تر رشد کند.

تفاوت رشد ناخن های دست و پا

همان‌طور که گفته شد ناخن‌های دست نسبت به ناخن‌های پا از سرعت رشد بیشتری برخوردار هستند. دلیل این سرعت رشد نیز به خاطر استفاده بیشتر از انگشتان دست است. چراکه ناخن‌های دست بیشتر در معرض آسیب و یا ضربه هستند.

در صورت بروز ترومن، بدن به‌خودی‌خود، خون و مواد مغذی بیشتری را برای ترمیم به بافت آسیب‌دیده می‌فرستد. انتقال این مواد مغذی به منطقه آسیب‌دیده ممکن است باعث افزایش سرعت رشد ناخن‌ها شود.

البته ناگفته نماند که سرعت رشد ناخن، کاملاً به این بستگی دارد که ناخن بر روی کدام انگشت قرار بگیرد. بر اساس مطالعات سال 2007، ناخن انگشت کوچک شما کندتر از ناخن‌های دیگر رشد می‌کند.

تاثیر سن بر رشد سریع ناخن

سن هر فرد نیز با سرعت رشد ناخن‌های فرد ارتباط مستقیمی دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 1980 بر روی یک مرد 35 ساله انجام‌شده است، نشان می‌دهد که؛ سرعت رشد ناخن‌های این مرد در سن 23 سالگی در حدود 0.123 میلی‌متر در روز است. اما با رسیدن وی به سن 67 سالگی، این میزان به 0.095 میلی‌متر در روز کاهش می‌یابد. این تغییر سرعت رشد ناخن‌ها کاملاً به گردش خون در این ناحیه مرتبط است.

تاثیر هورمون‌ها بر رشد ناخن

هورمون‌ها نیز می‌توانند بر سرعت رشد ناخن های دست اثرگذار باشد. به‌عنوان‌مثال خانم‌ها در طول دوران بارداری خود با افزایش چشمگیری از سطح استروژن و پروژسترون مواجه می‌شوند.

این تغییرات هورمونی ناگهانی باعث رشد سریع ناخن می‌شود. اما در زمان شیردهی سرعت رشد ناخن‌ها کم می‌شود. هم‌چنین در طول دوران بلوغ نیز، سرعت رشد ناخن‌ها به اوج خود می‌رسد که با متعادل شدن سطح هورمون‌ها و افزایش سن، سرعت رشد ناخن‌ها کم می‌شود.

سلامت جسمانی

گاهی ممکن است با بروز برخی از بیماری‌ها، سرعت رشد ناخن‌ها و همچنین شکل و ظاهر کلی ناخن‌ها از بین رود. به هر حال شکل ظاهری ناخن‌ها تحت بیماری‌های زیر از بین می‌رود.

  • پسوریازیس
  • لوپوس
  • آندوکاردیت
  • بیماری کبد
  • بیماری تیروئید

چنانچه به بیماری دیابت و دیگر مشکلات گردش خون مبتلا هستید، حتماً ناخن‌های خود را از نزدیک کنترل کنید. در صورت هرگونه آسیب‌دیدگی ناخن و یا مشاهده موارد غیرمعمول بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

تاثیر عادت جویدن و خوردن ناخن بر رشد آن

عادت مزمن گاز گرفتن و خوردن ناخن، با سرعت بیشتر ناخن‌ها در ارتباط است. دلیل سرعت رشد ناخن‌ها به خاطر این است ضربه و جویدن ناخن موجب گردش خون بیشتری در ناخن می‌شود. البته این را نباید فراموش کرد که کوتاه کردن به‌صورت مداوم می‌تواند باعث رشد سریع‌تر ناخن‌های فرد شود. پس اگر می‌خواهید که ناخن‌های باکیفیت‌تری داشته باشید بهتر است به‌صورت مداوم ناخن‌های خود را کوتاه نگه‌دارید.

سرعت رشد ناخن های پا چگونه است؟

رشد ناخن‌های پا بسیار کندتر از ناخن‌های دست است. ناخن‌های دست با سرعت 1.62 میلی‌متر در ماه رشد می‌کند. بنابراین اگر ناخن‌های پای خود را از دست بدهید ممکن است یک سال و نیم طول بکشد مجدداً به‌صورت کامل رشد کند. این مدت‌زمان سه برابر زمانی است که برای رشد ناخن‌های دست نیاز است.

دلیل پایین بودن سرعت رشد ناخن های پا این است که ناخن‌های پا معمولاً کمتر از ناخن‌های دست آسیب می‌بیند. البته ممکن است در برخی از موارد انگشت پا نیز دچار آسیب و یا ضربه قرار بگیرد، اما تأثیر چندانی بر روی گردش خون و سرعت رشد ناخن نخواهد داشت.

چگونه می توان سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش داد؟

اگرچه هیچ روش اثبات‌شده‌ای برای رشد سریع ناخن‌ها وجود ندارد، اما تعدادی روش برای افزایش سلامت کلی ناخن‌ها وجود دارد.

این روش‌ها به تقویت ناخن‌ها کمک کرده و از شکستن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

خوردن بیوتن

محققان در یک مطالعه 2007 معتبر Trust Source دریافتند که مصرف هر روز 2.5 میلی گرم بیوتین باعث کاهش شکستگی و افزایش سلامت کلی ناخن می شود.

استفاده از ژل و لوسیون مخصوص تقویت ناخن

استفاده از این ژل‌ها و لوسیون مراقبتی ناخن به تقویت ناخن و کاهش شکستگی آن‌ها و در نتیجه رشد سریع ناخن کمک می‌کند. اما متخصصان زیبایی می‌گویند که هرگز نباید از این ژل‌ها به‌صورت طولانی‌مدت استفاده کرد. چراکه باگذشت زمان ممکن است ناخن شکسته شود. بنابراین بهتر است استفاده از تقویت‌کننده‌های حاوی فرمالدئید یا فرمالین را محدود کرد.

از ناخن‌های چسب‌دار و لاک‌های سمی استفاده نکنید. استفاده از ناخن‌های چسب‌دار و یا لاک‌های سمی می‌تواند خطر شکستگی ناخن‌ها را افزایش دهد.

مرتب و تمیز نگه داشتن ناخن ها

تمیز نگه داشتن ناخن‌ها تأثیر بسیار زیادی در سلامت کلی ناخن‌ها دارد. برای انجام چنین کاری می‌توانید از پاک‌کننده‌های بهداشتی ناخن استفاده کنید. بهتر است از این پاک کننده ها فقط یک بار در هفته استفاده کنید. بهتر است همیشه از کرم های مرطوب کننده برای حفظ ناخن های خود استفاده کنید.

به هر حال عوامل مختلفی در سرعت رشد ناخن ها تاثیرگذار است که بیشتر این عوامل خارج از کنترل شما است. اما می توانید با رعایت بهداشت ناخن، به تسریع روند رشد آن کمک کنید.

در صورتی که احساس می کنید ناخن هایتان به صورت غیر معمولی کند رشد می کند، یا تغییر رنگ و دیگر علائم را دارید، بهتر است با پزشک در این زمینه مشورت کنید. بسیاری از این علائم ممکن است ارتباط مستقیمی با کمبودهای تغذیه ای و یا بیماری زمینه ای داشته باشد. پزشک می تواند در تعیین علت این بیماری کرده و در مراحل بعدی نیز به شما مشاوره دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *