روش‌های تایید شده برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث پیری پوست ما می‌شود. در مورد بعضی از آن‌ها نمی‌توانیم کار خاصی را انجام دهیم. به‌طورکلی در نظر داشته باشید، چیزی که نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم، روند طبیعی پیری است. همه ما با گذر زمان، شاهد خطوط، چین‌وچروک‌های سطحی و عمیق در پوست خود هستیم. طبیعی است که صورت ما کمی از ظاهر جوانی خود را از دست بدهد.  با این توصیف، بهترین راه‌حل، جلوگیری و پیشگیری از این روند است اما روش‌های جلوگیری از ایجاد چین و چروک چیست؟ در این مقاله با ما باشید تا به‌طور جامع، مطالب بسیار مهمی را در این زمینه بیان کنیم.

چین و چروک چیست؟

چین و چروک‌ها بخشی اجتناب‌ناپذیر از پیری است‌، اما مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای کند کردن پیشرفت آن‌ها و جلوگیری از تشکیل موارد جدید‌، استفاده کنید. امروزه اولین چیزی که می‌تواند بیان‌گر سن افراد در یک نگاه باشد، پوست چهره آن‌هاست. شما اغلب می‌توانید با دیدن چهره یک فرد و پوست وی، سن وی را پیش‌بینی کنید. با افزایش سن‌، ایجاد چین و چروک طبیعی است؛ و شخصی که وقت زیادی را در آفتاب‌، سالن‌های برنزه کننده‌ یا صرف سیگار کشیدن سپری کرده است‌، ممکن است مقدار زیادی از این خطوط را در چهره خود داشته باشد.

فاکتورهای مؤثر در سبک زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی غنی از ویتامین‌، نوشیدن آب فراوان‌، محافظت از پوست در برابر آفتاب‌، عدم استعمال دخانیات و کنترل استرس شما در حفظ سلامت و جوانی پوست نقش اساسی دارند که در این مطلب به بررسی آنها پرداخته‌ایم.

پوست از سه لایه تشکیل‌شده است:

 • بیرونی‌ترین لایه‌ای که همه می‌توانند ببینند‌، اپیدرم نامیده می‌شود.
 • لایه میانی‌، درم نامیده می‌شود.
 • لایه داخلی‌، لایه زیرین نامیده می‌شود.

در جوانی چین و چروک در پوست نداریم؛ زیرا پوست درکشش و نگه‌داشتن رطوبت بسیار عالی عمل می‌کند. در این دوره، درم به لطف الیافی به نام الاستین که به پوست ظاهری جوان می‌بخشد‌، ظاهری جذاب دارد. پروتئینی در درم به نام کلاژن نیز در جلوگیری از چین و چروک نقش دارد.

اما با گذشت زمان‌، درم، هم کلاژن و هم الاستین را از دست می‌دهد‌، بنابراین پوست نازک می‌شود و در رساندن رطوبت کافی به اپیدرم مشکل به وجود می‌آید. چربی موجود در لایه زیرپوستی که ظاهری چاق به پوست می‌دهد نیز شروع به از بین رفتن می‌کند‌، اپیدرم شروع به آویزان شدن می‌کند و چین و چروک ایجاد می‌شود.

امروزه برخی از افراد 20 ساله به دلایل مختلف و گذراندن مدت‌زمان زیاد در معرض آفتاب‌، چین و چروک‌هایی را به‌خصوص در قسمت اطراف چشم دارند. افراد دیگر ممکن است در 50 یا 60 سالگی این علائم را ببینند‌. این معمولاً به این دلیل است که آن‌ها طی سال‌ها به‌خوبی از پوست خود مراقبت کرده‌اند و ممکن است سبوم یا چربی طبیعی پوست بیشتری داشته باشند بااین‌وجود‌، درنهایت باید گفت، چروک در همه افراد ایجاد خواهد شد. این‌یک بخش طبیعی از روند زندگی انسان‌ها است.

جلوگیری از ایجاد چین و چروک

مهم‌ترین علل چین و چروک

چروک و افتادگی‌، تغییرات پوستی مربوط به افزایش سن است. سبک زندگی تأثیر عمده‌ای روی تمایل پوست به چروک دارد. قرار گرفتن در معرض آفتاب و استعمال دخانیات از مهم‌ترین دلایل چین و چروک زودرس پوست است. اگر قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید و از استعمال سیگار خودداری کنید‌، می‌توانید میزان چین و چروک ایجادشده را تا حد خوبی کاهش دهید.

چین و چرو ک و سن

الاستین و الیاف کلاژن به پوست لطافت و قدرت می‌بخشد. تعداد این فیبرها در پوست با افزایش سن کاهش‌یافته و باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. پوست ما یک‌لایه چربی درست در زیر سطح پوست رویی دارد که باعث ایجاد فرم و ساختار در پوست ما می‌شود. این لایه چربی با افزایش سن نازک می‌شود و باعث افتادگی پوست می‌گردد.

چین و چروک و قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن در معرض آفتاب شایع‌ترین علت آسیب پوست و چین و چروک است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) در نور خورشید، باعث تغییراتی در پوست می‌شود. علاوه بر خطوط ریز و چین و چروک، آسیب UV باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و بی‌نظمی رنگ‌دانه‌ها و همچنین شکستگی مویرگ‌ها و لکه‌های قرمز می‌شود. همه این تغییرات باعث پیرتر نشان دادن پوست می‌شود. اشعه ماورا بنفش باعث تشکیل رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شود که به الیاف الاستین پوست آسیب می‌رسانند و به چین و چروک و سرطان پوست کمک می‌کنند. جالب است بدانید افرادی که پوست روشنی دارند، محافظت کمتری در برابر تغییرات پوستی ناشی از اشعه ماورا بنفش داشته و بیشتر از افراد باپوست تیره، دچار چین و چروک می‌شوند.

سیگار کشیدن و چین و چروک

در کنار سایر خطرات سلامتی که با استعمال دخانیات برای قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود‌، سیگاری‌ها چین و چروک بیشتری خواهند داشت. این تغییرات ممکن است تا 30 یا 40 سالگی نشان داده نشود. خطوط ظریف اطراف دهان شایع‌ترین نوع ناشی از این عامل است. تحقیقات نشان داده چین و چروک افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، کمتر از افراد سیگاری است.

اخم و چین و چروک: تغییرات در حالت صورت، شایع‌ترین علت ایجاد خطوط چین و چروک به‌خصوص در اطراف چشم است. اخم کردن‌، به‌خصوص هنگامی‌که مرتباً انجام ‌شود‌، ممکن است باعث ایجاد چین و چروک‌های عمیق‌ در ناحیه پیشانی شود.

علت ایجاد چین و چروک

روش‌های جلوگیری از ایجاد چین و چروک

در کنار تمام این عوامل، خبر خوب این است که راه‌های جلوگیری از چین و چروک صورت و پوست وجود دارد که پس از خواندن کامل این مقاله، می‌توانید برای بهبود سلامت پوست خود آن‌ها را به کار بگیرید. همان‌طور که گفتیم، در طی روند پیری‌، پوست شما الیاف الاستیک را از دست می‌دهد و تولید کلاژن کند می‌شود. از بین رفتن الیاف الاستیک باعث ایجاد چین و چروک می‌شود و بدون کلاژن‌، پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خودکرده و باعث افتادگی‌، چروک شدن می‌شود.

برخی از علل متداولی وجود دارد که ممکن است همه ما در هرزمانی از زندگی خود، آن‌ها را انجام دهیم که می‌تواند بر سلامت پوست ما تأثیر منفی بگذارد. اگر هرکدام از این کارها را انجام می‌دهید‌، آن‌ها را شناسایی کرده و در جهت جلوگیری از چین و چروک پیشانی و پوست دست و صورت، از آن‌ها پرهیز نمایید. این موارد عبارت‌اند از:

در معرض قرار گرفتن نور آفتاب و پرتوهای ماورا بنفش نباشید

تردیدی وجود ندارد که نور UV باعث ایجاد چین و چروک می‌شود. آسیب پرتوهای خورشید به‌صورت تجمعی است و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش‌، ازجمله در تخت‌‌ها و سالن‌های برنزه کننده‌، به پوست آسیب می‌رساند. همچنین‌، چیزی به نام برنزه شدن ساده یا برنزه شدن سالم وجود ندارد. تخت‌های برنزه کننده از لامپ‌های UVA استفاده می‌کنند و UVA سرطان‌زا شناخته‌شده است. برنزه شدن مکرر‌، آفتاب‌سوختگی‌های مکرر و عدم محافظت در برابر آفتاب در برابر اشعه‌های مضر UVA / UVB همگی به پیری زودرس پوست‌، چین و چروک عمیق و افزایش خطر سرطان پوست کمک می‌کنند.

راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: از آفتاب پرهیز کنید‌، به‌طور مداوم از ضد آفتاب استفاده کنید‌، از کلاه و لباس محافظ استفاده کنید و آفتاب را به حداقل برسانید‌(به‌ویژه در زمان اوج UV از 10 صبح تا 3 بعدازظهر).

از سیگار کشیدن پرهیز نمایید

سیگار کشیدن برای پوست شما مضر است و باعث پیری سریع می‌شود‌، به‌خصوص با افزایش خطوط صورت در اطراف دهان که خطوط سیگاری نامیده می‌شود. سیگار کشیدن تنها دلیل این خطوط نیست.
راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: شرکت در یک برنامه ترک سیگار را در نظر بگیرید و به‌آرامی این ماده مضر را ترک کنید.

از تکرار حرکات در پوست صورت و دست خود اجتناب کنید

یکی از راه‌های جلوگیری از جلوگیری از چین و چروک گردن، پرهیز از حرکات تکراری با انقباض عضلات است که می‌تواند باعث چین و چروک صورت شود. این حالات طبیعی صورت اغلب نشانه‌هایی از یک زندگی شاد تلقی می‌شوند. چروک‌های کلاغی (چروک‌هایی که در کنار چشم‌ها هستند) ناشی از حرکات پلک و ابرو و چشم، چروک‌ها در اطراف دهان ناشی از لبخند زدن‌، چین خوردن در پیشانی ناشی از حالات این ناحیه، خطوط بین ابروها ناشی از حرکات ابروهای افراد در هنگام واکنش به یک پدیده‌ و خطوط بینی ناشی از حرکات و تماس‌های آن ایجاد می‌شود.

راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: اگر این چین و چروک‌ها آزاردهنده هستند‌، می‌توانید سعی کنید از این حرکات تکراری جلوگیری کنید. بوتاکس در این مناطق می‌تواند کمک کند‌، اما نمی‌تواند چین و چروک‌های ایجادشده را معکوس کند.

از حالات بدفرم در هنگام خواب جلوگیری کنید

هنگامی‌که به پهلو یا شکم می‌خوابید‌، اگر هر شب در همان وضعیت قرار بگیرید‌، ممکن است پوست چروک بخورد. درواقع، شما به‌جای ایجاد فشار داخلی بر روی پوست‌، به‌جای تغییر داخلی در بافت پوست‌، چین و چروک‌های صورت ایجاد می‌کنید.

راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: موقعیت خواب خود را تغییر دهید تا از فشار وارد بر پوست جلوگیری کنید. این راه برای جلوگیری از چین و چروک ممکن است می‌تواند به معنای خوابیدن به پشت باشد. شما همچنین می‌توانید از بالش‌های ابریشمی استفاده کنید که اصطکاک را در برابر پوست کاهش می‌دهد.

دلایل ایجاد چین و چروک

از یک برنامه رژیمی و ورزشی پیروی کنید

پیری زودرس و آسیب به پوست می‌تواند توسط عادت‌های ناسالم مانند تغذیه نامناسب و کم‌تحرکی تشدید شود. رژیم غذایی حاوی چربی و غذاهای فرآوری شده بر روی بافت پوست‌ و رنگ پوست شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث شکستگی و فرسودگی شما شود. در نظر داشتن یک برنامه ورزشی راه دیگری برای جلوگیری از چین و چروک است. این روش به این معنی است که شما از طریق ورزش می‌توانید به فرآیند دریافت اکسیژن به پوست‌، تقویت تولید کلاژن و ارتقا و بهبود سلول‌های جدید پوست‌ کمک ‌کنید.

راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل‌، نوشیدن مقدار زیادی آب‌، ورزش منظم و انجام اقداماتی برای کنترل استرس و حمایت از سلامت روانی خود‌، یک نگرش سالم و جامع نسبت به‌سلامتی و بهبود وضعیت خود داشته باشید.

استفاده از روش‌های مراقبت از پوست

با افزایش سن‌، پوست نسبت به جوانی خشک‌، حساس و به‌راحتی تحریک می‌شود. در این حالت یک برنامه مدون و مداوم برای مراقبت از پوست می‌تواند به حفظ و درخشش سالم پوست کمک کند.

راه‌حل برای جلوگیری از چین و چروک: دو بار در روز صورت خود را تمیز و مرطوب کنید. در این راه از روش‌های جلوگیری از چروک صورت، هرروز حتی در زمستان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و حتماً در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب هر دو تا سه ساعت یک‌بار پوست خود را ضد آفتاب بزنید. شما همچنین می‌توانید یک رتینوئید موضعی اضافه کنید تا به حفظ رنگ پوست شما نیز کمک کند.

روش های مراقبت از پوس صورت برای رفع چین و چروک

استفاده از ضد آفتاب

برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید‌، استفاده از موادی (محصولات ضد آفتاب) با SPF بین 30 تا 50 در هرروز بسیار مهم است‌(حتی اگر آسمان پوشیده از ابر باشد). اشعه ماورا بنفش هنوز هم می‌تواند به ابرها نفوذ کند‌، بنابراین فقط به دلیل آفتابی نبودن از ضد آفتاب استفاده نکنید. برای محافظت بیشتر‌، از کلاه لبه پهن‌، لباس‌هایی به رنگ روشن که آفتاب را منعکس می‌کند و عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش استفاده کنید.

استفاده از رتینوئید

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از چروک صورت، استفاده از رتینوئید ها است. رتینوئیدها که از منابع ویتامین گرفته‌شده‌اند‌، یکی از بیشترین مواد به‌کاررفته در محصولات ضد پیری شناخته می‌شوند. این مواد گاهی اوقات به‌عنوان رتینول یاد می‌شود‌، رتینوئیدها توانایی افزایش تولید کلاژن را دارند که به جمع شدن پوست کمک می‌کند.

رتینوئیدها همچنین بازسازی پوست را بهبود می‌بخشند و می‌توانند باعث ایجاد عروق خونی جدید شوند‌ که ممکن است به بهبود ظاهر و بافت کلی پوست کمک کند. پنج نوع اصلی از رتینوئیدها وجود دارد که هرکدام دارای درجات اثرگذاری متفاوت هستند. برخی از آن‌ها در کرم‌ها و ژل‌هایی وجود دارد که می‌توانید از طریق این محصولات، آن را تهیه کنید‌، درحالی‌که برخی دیگر فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند.

استفاده از رتینوئید و مرطوب‌کننده حاوی اسید هیالورونیک و ویتامین C نیز می‌تواند در جلوگیری از بروز چین و چروک مؤثر باشد. اگر درباره محصولاتی که می‌توانند از بروز چین و چروک جلوگیری کنند‌، سؤال یا نگرانی دارید‌، حتماً با پزشک یا متخصص پوست خود قبل از استعمال آن، این موضوع را پیگیری کنید.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند برای آزمایش میزان تحمل پوست در برابر این نوع محصولات، ابتدا با مقدار کم‌استعمال آن را شروع کرده و برای جلوگیری از اثرات نامطلوب و لایه‌برداری، یک روز در میان از آن استفاده کنید. با متخصص پوست خود صحبت کنید تا بفهمید کدام گزینه برای پوست شما مناسب است.

استفاده از مرطوب کننده

یک مرطوب‌کننده مانند نوشیدنی آب برای صورت شما عمل می‌کند. استفاده از این مواد می‌تواند باعث تغذیه و آب‌رسانی پوست شوند. این مسئله به‌ویژه با افزایش سن و خشکی پوست از اهمیت بیشتری برخوردار است و این امر پوست را مستعد چروک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از مرطوب‌کننده حاوی اسید هیالورونیک، منبع معتبر به‌ویژه در جلوگیری از تشکیل چین و چروک یا عمیق شدن آن است. از یک متخصص پوست، توصیه‌های مربوط به این محصولات را برای پوست خود بخواهید.

تاثیر مرطوب کننده در جلوگیری از ایجاد چین و چروک

نوشیدن آب کافی

یکی از راه‌هایجلوگیری از چین و چروکاطراف چشم و سایر قسمت‌های بدن، نوشیدن آب است که برای سلامتی ضروری است. بدن شما تقریباً برای هر عملکردی که انجام می‌دهد، به آب نیاز دارد. علاوه بر عملکردهای حیاتی مانند دفع سموم از بدن‌، کمک به هضم غذا و تنظیم درجه حرارت بدن‌، این مایع باارزش همچنین می‌تواند پوست شما را از درون سالم و مرطوب نگه دارد.

طبق یک مطالعه معتبر در سال 2015 که بر روی یک گروه سالم از زنان انجام شد‌، مشخص شد که ورودی آب بیشتر می‌تواند بر آب‌رسانی پوست تأثیر داشته باشد‌ و همچنین ممکن است بر روی فیزیولوژی پوست تأثیر مثبت بگذارد. مطالعه دیگری در سال 2017 نشان داد که نوشیدن عصاره برگ بادرنجبویه‌ که به‌طور معمول در چای یافت می‌شود‌ (گیاهی در دسته نعناعیان)، می‌تواند به تقویت خاصیت ارتجاعی پوست و اصلاح آسیب بافتی کمک کند.

رژیم غذایی مناسب و حاوی مواد ضروری

احتمالاً این جمله را شنیده‌اید: «شما همان چیزی هستید که می‌خورید». وقتی صحبت از پیر شدن پوست شما می‌شود‌، این مسئله به‌شدت صدق می‌کند. یک مطالعه و تحقیق در ابعاد بزرگ در سال 2019 در کشور هلند که از یک منبع معتمد با بیش از 2700 شرکت‌کننده است، نشان داد که عادات غذایی به‌ویژه در خانم‌ها با چین و چروک صورت ارتباط دارد.

طبق این مطالعه‌، زنانی که رژیم غذایی آن‌ها حاوی مقدار زیادی گوشت قرمز و میان وعده‌های ناسالم است‌، چین و چروک صورت بیشتری نسبت به زنانی که میوه بیشتری در رژیم خود دارند‌، دارند. غذاهایی که دارای خاصیت ضد التهابی یا آنتی‌اکسیدانی زیادی هستند نیز ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و از آسیب پوست و پیری زودرس محافظت کنند. برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها با این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • چای سبز
 • روغن‌زیتون
 • ماهی سالمون
 • آووکادوها
 • انار
 • دانه‌های کتان
 • سبزیجات‌، به ویژه هویج‌، کدوتنبل، سبزیجات برگ‌دار‌، فلفل دلمه‌ای و کلم بروکلی

ترک سیگار و دخانیاب

دود تنباکو به کلاژن و الاستین آسیب می‌رساند‌، این‌ها الیافی هستند که به پوست شما قابلیت ارتجاعی و قدرت می‌بخشد. همچنین‌، نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی شما می‌شود. این باعث کاهش جریان خون در پوست شما می‌شود. درنتیجه، پوست شما اکسیژن زیادی دریافت نمی‌کند. همچنین مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A که می‌تواند به پوست شما برسد را محدود می‌کند.

طبق تحقیقات، گرمای مرتبط با سیگار نیز ممکن است باعث چین و چروک شود. علاوه بر این‌، تکرار حرکات لب برای استنشاق این ماده ممکن است منجر به چین و چروک زودرس در اطراف دهان شود. یک مطالعه معتبر در سال 2013 که روی 79 جفت دوقلوی یکسان انجام شد‌، نشان داد که دوقلوهایی که سیگار می‌کشیدند به‌طور قابل‌توجهی چین و چروک بیشتری نسبت به همتایان خود که سیگار نمی‌کشیدند، دارند؛ بنابراین برای جلوگیری از چین و چروک، ترک سیگار بسیار مهم است.

اصلاح مشکلات و عادات حرکتی صورت

حرکات مکرر صورت مانند چشمک زدن‌، اخم کردن‌، یا جمع شدن لب‌ها باعث تسریع در ایجاد چین و چروک می‌شود. اگر می‌بینید که مرتباً چشمک می‌زنید‌، ممکن است نشانه این باشد که باید چشم‌هایتان را معاینه کنید یا نیاز به نسخه قوی‌تری برای عینک یا عدسی‌های تماسی دارید. استفاده از عینک‌ها و لنز‌های جدید در بازار، می‌توانند با توجه به نظر پزشکان، هم برای پوست و هم چشم‌ها مفید باشند. اگر می‌بینید که غالباً اخم می‌کنید یا غرغر می‌کنید‌، ممکن است بخواهید به دنبال روش‌هایی برای کاهش استرس خود باشید. برخی از تکنیک‌های مفید مدیریت استرس عبارت‌اند از:

 • ورزش منظم
 • تمرینات تنفس عمیق
 • یوگا
 • مراقبه
 • ذهن آگاهی

پیشگیری از ایجاد چین و چروک

روغن‌های گیاهی برای چین و چروک

قبل از مراجعه به متخصص زیبایی برای انجام درمان‌های زمان‌بر و گران‌قیمت رفع چین و چروک، برخی از داروها و روش‌های خانگی به‌عنوان راه‌های جلوگیری از چین و چروک وجود دارند که می‌توانید برای چرک‌های خفیف تا متوسط ​​دهان استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این روش‌های درمانی ممکن است ظاهر شمارا بهبود دهند اما خطوط و چین و چروک‌های پوست را به‌طور کامل از بین نمی‌برند.

روغن‌های ضروری و مؤثر برای جلوگیری از چین و چروک: در صورت رقیق شدن با یک روغن حامل‌، برخی از روغن‌های اساسی ممکن است باعث افزایش استحکام و گردش سلول‌های خونی در پوست برای کاهش چین و چروک شوند. قبل از استعمال و استفاده از روغن‌های اساسی رقیق به‌صورت خود‌، بهتر است چند روز قبل یک تست حساسیت بر روی آرنج خود انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که به روغن حساسیت ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *