لیزر جای زخم برای درمان + معرفی روشها، فواید و عوارض

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

لیزر جای زخم روشی است که برای کاهش اسکار ناشی از زخم استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از اشعه‌های لیزر، لایه خارجی پوست تحریک شده و با تولید سلول‌های پوستی جدید، سلول‌های آسیب‌دیده پوست پوشانده می‌شود.

با استفاده از لیزر می‌توان انواع جای زخم، زگیل، چین‌وچروک‌های پوستی و لکه‌های پیری را درمان کرد. البته ناگفته نماند که با لیزر، نمی‌توان جای زخم را به‌طور کامل از بین برد.

مزایای استفاده از روش لیزر جای زخم

روش درمان لیزر جای زخم، کاملاً ایمن است. به‌گونه‌ای که برای بی‌حس کردن پوست، نیاز به بی‌حس کننده موضعی پوست است. البته در موارد بسیار نادر، باید از آرام‌بخش‌های تجویز پزشک استفاده کرد.

به‌علاوه درمان با لیزر نیازی به بستری شدن نداشته و کاملاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. البته ناگفته نماند که این روش درمانی باید توسط یک متخصص پوست مجرب انجام شود.

البته این مورد را باید در نظر داشت که لیزر جای زخم نیز می‌تواند در موارد نادر، عوارض جانبی ازجمله درد و تورم به همراه داشته باشد. اما تمامی این عوارض طی یک الی دو روز کاملاً از بین خواهد رفت.

میزان درد ناشی از لیزر به نوع جای زخم وابسته است، به‌گونه‌ای که بیمار حداقل ناراحتی را متحمل می‌شود. البته در برخی از موارد پزشک با صلاح دید خود از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

دوران بهبودی پس از لیزر بسیار کوتاه بوده و نیازی به استراحت کردن نیست. بنابراین بیمار بعد از اتمام عمل می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.

لیزر جای زخم

هزینه های درمان با لیزر چقدر است؟

ازآنجایی‌که روش درمان جای زخم با لیزر ازجمله روش‌های زیبایی محسوب می‌شود، بیمه های معمولی هزینه های درمان را پوشش نمی‎دهند.

هزینه‌های درمان به مواردی ازجمله اندازه زخم، تعداد زخم و به میزان زمان استفاده از لیزر بستگی دارد. البته این نکته را باید مدنظر داشته باشید که گاهی ممکن است برای گرفتن نتیجه دلخواه از روش‌های دیگر درمانی نیز استفاده کرد. به‌علاوه برای هر بار مراجعه به دکتر نیز می‌بایست هزینه پرداخت شود.

بنابراین بهتر است قبل از انجام روش درمان با لیزر با بیش از یک پزشک برای مقایسه قیمت مشورت کنید. برخی از مراکز درمانی علاوه بر آنچه برای انجام روش درمان پرداخت کنید، هزینه مشاوره نیز دریافت می‌کنند.

انواع لیزر برای درمان اسکار زخم

معمولاً از لیزر برای از بین بردن جای زخم و یا جای جوش بر روی سطح پوست استفاده می‌شود. لیزر درمانی با اثرگذاری عمیق بر روی لایه‌های پوست، سلول‌های پوست و کلاژن جدید را برای بازسازی و ترمیم بافته‌ای آسیب‌دیده پوست تحریک می‌کند.

برای گرفتن نتیجه بهتر، می‌بایست از بیش از یک منبع لیزر استفاده شود تا سطح پوست به حالت طبیعی برگردانده شده و کلاژن جدید تولید شود.

در حال حاضر منابع مختلفی از لیزر برای درمان جای زخم وجود دارد که می‌تواند به‌طور وسیعی جای جوش را از بین برده و لبه‌های جای جوش را صاف کند. ازجمله این روش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد.

درمان جای زخم با لیزر فرکشنال دی اکسید کربن

مؤثرترین روش درمان جای زخم با لیزر، استفاده از لیزر فرکشنال co2 است. با هر بار استفاده از این لیزر، تنها قسمت کوچکی از پوست بدن ترمیم می‌شود و هیچ‌گونه آسیبی به بافت اطراف نمی‌رساند.

روند بهبودی در این روش درمانی بسیار سریع است. لیزر فرکشنال با ایجاد منافذ بسیار ریز میکروسکوپی در پوست، تولید کلاژن کرده که باعث از بین رفتن تمام فرورفتگی‌های پوست می‌شود. درنهایت پوستی شفاف‌تر و صاف‌تر ایجاد می‌شود.

اکثر بیماران با استفاده از یک جلسه می‌توانند به نتیجه دلخواه خود دست یابند. مزیت استفاده از روش لیزر فرکشنال این است که برای تمامی بیماران با هر نوع پوستی قابل‌استفاده است.

درمان اسکار زخم با لیزر تالیوم و اربیوم

 تالیوم و اربیوم دو طول موج لیزر فرکشنال فرکسل است که به عنوان قدرتمندترین سیستم جوان‌سازی و درمان عارضه‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لیزر یک روش درمانی غیرتهاجمی بوده که به ترمیم بافت های آسیب دیده پوستی کمک می‌کند. در این روش می‌توان تعداد جلسات درمانی و مدت‌زمان بهبودی را به حداقل زمان کاهش داد.

رفع جای زخم با لیزر رادیوفرکوئنسی

روش رادیو فرکوئنسی، جدیدترین روش درمان جای جوش و رخم است. این روش درمانی بسیار سریع بوده و در صورت درست استفاده کردن، کمک مؤثری در درمان جای جوش خواهد داشت. رادیو فرکوئنسی را می‌توان برای تمامی پوست‌ها ازجمله پوست تیره و درمان انواع جای جوش و زخم به کار برد.

درمان جای زخم با لیزر Er:YAG

با استفاده از لیزر Er:YAG، فیبرهای الاستین و کلاژن پوستی تشکیل شده که به ترمیم و تقویت سطح پوست کمک می‌کند. این نوع لیزر به از بین رفتن چین‌وچروک، خطوط بسیار ظریف پوستی و جای جوش کمک می‌کند.

لیزر Er:YAG با ایجاد هزاران ستون عمیق و بسیار کوچک در پوست، سلول‌های رنگ‌دانه‌ای قدیمی لایه اپیدرم را کم کرده و به ترمیم بافت پوست کمک می‌کند، بدون آنکه به بافت اطراف پوست آسیبی وارد کند. این نوع روش درمانی جزو روش‌های غیرتهاجمی و ایمنی است که روند التیام بافت پوست را سرعت می‌بخشد.

درمان جای زخم با لیزر آی پی ال

آی پی آل یا نور پالسی شدید یک روش درمانی مؤثر برای از بین بردن سلول‌های رنگ‌دانه‌ای استفاده می‌شود که بعد از ناپدید شدن ضایعه‌های پوستی مانند جوش بر روی سطح پوست باقی می‌ماند. در درمان لیزر با آی پی ال، پالس کوتاهی از نور شدید بر روی سطح پوست تابیده می‌شود.

در این روش طول‌موج معینی انتخاب می‌شود تا سلول‌های رنگ‌دانه‌ای جای جوش از بین برود. تمامی لکه‌های قرمز و قهوه‌ای روی سطح پوست بعد از چند جلسه درمان با لیزر آی پی آل به طور چشمگیری از بین می‌رود.

عوارض جانبی استفاده از لیزر برای درمان جای زخم

ازآنجایی‌که در این روش از نور و گرما برای درمان سلول‌های آسیب‌دیده پوست استفاده می‌شود، ممکن است عوارض جانبی ازجمله؛ جای زخم، تورم، خارش، سرخی، خونریزی و درد به همراه داشته باشد. پزشک برای کمک به بهبود این عوارض استفاده از ترمیم کننده های مناسب را برای بیمار تجویز می‎کند.

البته این نکته را باید در نظر داشت که تمامی عوارض جانبی خفیف باید طی چند روز بهبود یابد. چنانچه علائمی مانند عفونت، افزایش قرمزی و یا درد شدید ایجاد شود، می‌بایست به پزشک معالج مراجعه کرد.

ژل پوست آسیب دیده و اسپری پوست آسیب دیده سیلکر با فرمولاسیون تخصصی برای خنک نگه داشتن پوست و کاهش عوارض پس از لیزر تولید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *