تبخال و تمام آنچه در مورد علائم، درمان و پیشگیری از آن باید بدانید

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

تبخال تاول‎های قرمز و پر از مایع است که در نزدیکی دهان یا سایر مناطق صورت ایجاد می‎شود و ممکن است به مدت دو هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. در موارد نادر، ممکن است تبخال در انگشتان، بینی یا داخل دهان هم ظاهر شود.

یک ویروس رایج به نام هرپس سیملکس باعث ایجاد تبخال می‎گردد. آنها می‎توانند از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن، از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، این زخم‎ها حتی اگر قابل مشاهده نباشند مسری هستند. از داروهای خاص می‎توان برای درمان تبخال و جلوگیری از بازگشت آنها استفاده کرد.

چه عواملی باعث تبخال می‎شوند؟

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است، این ویروس در دو نوع وجود دارد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) معمولاً باعث تبخال می شود و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2(HSV-2) معمولاً باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود. زخم‎های ایجاد شده از نظر ظاهری برای هر دو شکل ویروس مشابه هستند، همچنین مچنین ممکن است HSV-1 باعث ایجاد زخم در دستگاه تناسلی و HSV-2 ایجاد زخم در دهان شود.

تبخال قابل مشاهده مسری است، اما ممکن است حتی در صورت مشاهده نشدن نیز گسترش یابد. در نتیجه هرگونه تماس با افراد آلوده منجر به انتقال ویروس هرپس سیمپلیکس می‎گردد، از جمله بوسیدن، به اشتراک گذاشتن لوازم آرایشی و بهداشتی و یا استفاده از غذای مشترک.

درمان تبخال

علائم تبخال

چند روز قبل از ایجاد تبخال، فرد سوزن سوزن شدن یا سوزش را روی لب‎ها یا صورت خود احساس می‎کند، این بهترین زمان برای شروع درمان است. پس از ایجاد زخم، تاول قرمز و پر از مایعی روی پوست مشاهده می‎شود، لمس این زخم‎ها معمولا دردناک است، در مواردی ممکن است بیش از یک مورد زخم هم وجود داشته باشد.

تبخال تا دو هفته باقی خواهد ماند و تا زمانی که پوسته پوسته نشود مسری خواهد بود. بعد از ابتلا به ویروس هرپس سیملکس ممکن است اولین زخم فرد تا 20 روز ظاهر نشود. در طی شیوع فرد یک یا چند علائم زیر را تجربه خواهد کرد:

 • تب
 • دردهای عضلانی
 • تورم غدد لنفاوی

در صورت بروز علائم چشمی تبخال، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. عفونت‎های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس در صورت عدم درمان به موقع منجر به از بین رفتن دائمی بینایی می‎شود.

مراحل ایجاد تبخال

یک تبخال پنج مرحله را طی می‎کند:

مرحله ا: سوزن سوزن شدن و خارش حدود 24 ساعت قبل از بیرون آمدن تاول‎ها اتفاق می افتد.

مرحله 2: تاول‎های پر از مایعات ظاهر می‎شود.

مرحله 3: تاول‎ها ترکیده، ترشح کرده و زخم‎های دردناکی ایجاد می‎کنند.

مرحله 4: زخم‎ها خشک شده و پوسته پوسته می‎شوند، در این مرحله احساس خارش و ترک در پوست وجود دارد.

مرحله 5: پوسته‎ها می‎ریزند و تبخال بهبود می‎یابد.

چه عوامل منجر به بروز تبخال می‎شوند؟

90 درصد بزرگسالان در سراسر جهان از نظر ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 مثبت هستند. از طریق بوسیدن، به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند مسواک، تیغ و یا تماس با تبخال، در معرض این ویروس قرار دارید، به طور کلی اگر با بزاق فردی که این ویروس را دارد در تماس قرار بگیرید، این ویروس به شما منتقل می‎شود حتی اگر هیچ تاول قابل مشاهده‎ای وجود نداشته باشد. هنگامی که این ویروس را گرفتید، برخی از عوامل ممکن است دوباره آن را فعال کنند:

 • عفونت، تب یا سرماخوردگی
 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • فشار
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • قاعدگی
 • سوختگی شدید
 • اگزما
 • شیمی درمانی
 • فعالیت‎های دندان پزشکی
 • عوارض مرتبط با تبخال

عفونت اولیه هرپس سیمپلکس می‎تواند منجر به ایجاد برخی علائم و عوارض خاص گردد، زیرا بدن فرد هنوز دفاعی در برابر ویروس ایجاد نکرده است. عوارض نادر هستند اما به خصوص در کودکان امکان بروز آن‎ها وجود دارد. در صورت مشاهده علائم زیر بالافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب بالا یا مداوم
 • دشواری در تنفس یا بلعیدن
 • چشم قرمز، تحریک شده یا بدون ترشح

عوارض بیشتر در افرادی که مبتلا به اگزما یا هرنوع بیماری که منجر به تضعیف سیستم ایمنی می‎شود، ممکن است بروز کند.

روش‎های درمان تبخال

به محض ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس، این بیماری قابل درمان نیست اما می‎توان با استفاده از برخی روش‎ها از پیشرفت آن جلوگیری و سرعت بهبود را تسریع کرد. پس از التیام زخم‎ها، ویروس در بدن فرد باقی می‎ماند؛ این بدان معناست که در هر زمان که ویروس دوباره فعال شود، زخم‎های جدید ظاهر خواهند شد.

برخی از افراد مبتلا به ویروس، شیوع مکرر آن در مواردی که سیستم ایمنی بدن بر اثر بیماری ضعیف می‎شود و یا در مواجهه با استرس گزارش کرده‎اند. در صورت بروز تبخال، می‎توان از روش‎های زیر استفاده کرد:

پمادها و کرم‎ها

هنگامی که تبخال آزاردهنده است، ممکن است بتوان با استفاده از پمادهای ضد ویروسی مانند پنسیکلوویر، درد را کنترل کرده و باعث بهبودی آن شد. پمادها اگر به محض ظاهر شدن اولیه علائم زخم استفاده شوند؛ بسیار موثرتر هستند. آنها باید 4 تا 5 بار در روز و به مدت یک هفته روی ناحیه آسیب دیده استفاده شود.

Docosanol یکی دیگر از گزینه‎های درمانی است، این کرم بدون نسخه از داروخانه‎ها قابل تهیه است، این کرم هم باید چندین بار در روز استفاده گردد.

داروها

تبخالها همچنین با داروهای ضد ویروسی خوراکی مانند آسیکلوویر (Zovirax)، والاسیکلوویر (Valtrex) و فامسیکلوویر (Famvir) قابل درمان هستند. این داروها فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند. اگر دچار شیوع مکرر هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به طور مرتب از داروهای ضد ویروسی استفاده کنید.

درمان‎های خانگی

با استفاده از یخ یا پارچه خیس، می‎توان علائم بیماری را کاهش داد. همچنین ژل خنک کننده موجود در برگ‎های آلوئه ورا، ممکن است تسکین دهنده زخم های تبخال باشد، این ژل را سه بار در روز بر روی تبخالها قرار دهید.

چگونه می‎توان از شیوع و ایجاد تبخال جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از ایجاد تبخالها، باید دستان خود را مرتبا بشویید و از تماس پوستی با سایر افراد اجتناب کنید. با یادگیری عوامل محرک خود و انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از آنها می‎توانید به جلوگیری از فعال شدن مجدد ویروس کمک کنید. برخی از نکات پیشگیری شامل موارد زیر است:

اگر هنگام آفتاب زدگی دچار تبخال می‎شوید، قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از زینک استفاده کنید.

اگر هربار که دچار استرس می‎شوید تبخال می‎زنید، روش های مدیریت استرس مانند مدیتیشن و یوگا را تمرین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *