بهترین مواد طبیعی برای از بین بردن چین و چروک در خانه

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

یک زن عاقل یک‌بار گفت‌، «من پیر نمی‌شوم، بلکه فقط بهتر می‌شوم!» زمان همه‌چیز را بهتر می‌کند‌، اما نمی‌تواند برای پوست شما جادو کند. روند پیری بخشی از زندگی ماست‌، اما سرانجام‌، همه را فرامی‌گیرد. باگذشت زمان‌، پوست ما آسیب می‌بیند و نشانه‌هایی از پیری مانند لکه‌های تیره‌، چین‌وچروک و خشکی را نشان می‌دهد؛ اما آیا می‌توان برای از بین بردن چین و چروک در خانه راه‌حل‌هایی را داشت؟ بله‌. البته در پاسخ به این پرسش ابتدا بهتر است بگوییم، سبک زندگی ما باگذشت زمان یکی از عوامل سرعت گرفتن روند پیری است.

خوردن غذای فرآوری شده‌، الکل‌، کافئین‌، کمبود خواب‌، عدم ورزش و آلودگی‌های زیستی (که همه این موارد باعث ایجاد پوست نامناسب، سیاهی و تیرگی و پوست مات می‌شود). بااین‌حال اما ما می‌توانیم با استفاده از مواد ساده‌ای که در آشپزخانه ما هم یافت می‌شود و استفاده صحیح از آن‌ها، ساعت را معکوس کرده و آسیب‌های ناشی از پیری را التیام ببخشیم. بر‌خلاف درمان‌های شیمیایی موجود در بازار‌، استفاده از بهترین مواد برای از بین بردن چین و چروک در خانه، معمولاً عوارض جانبی ندارد. در این مقاله با ما باشید تا ابتدا به‌صورت کامل، راجع با موضوع رفع چروک با مواد طبیعی مطالبی را بیان کنیم و سپس به راه‌حل‌های خانگی آن بپردازیم.

چین‌وچروک چیست؟

چین و چروک‌ها‌، بخشی طبیعی از روند پیری است. این پدیده بیشتر در پوست‌های در معرض آفتاب‌، مانند صورت‌، گردن‌، دست‌ها و بازوها بیشتر دیده می‌شود. اگرچه ژنتیک انسان، عمده ساختار و بافت پوست را تعیین می‌کند‌، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب دلیل اصلی ایجاد چین و چروک است‌، به‌ویژه برای افرادی که پوست روشن ندارند. آلاینده‌ها و سیگار کشیدن نیز در چین‌وچروک شدن پوست نقش اساسی دارند.

اگر چین و چروک‌هایتان شمارا آزار می‌دهد‌، جالب است بدانید که امروزه، بیش از هر زمان دیگری گزینه‌هایی برای کمک به صاف کردن یا کمتر دیده شدن آن‌ها دارید. داروها‌، روش‌های آب‌رسانی به سطح پوست‌، مواد طبیعی، روش‌های خانگی و جراحی در لیست بهترین درمان‌های مؤثر در چین‌وچروک قرار دارند.

چین و چروک چیست

انواع چین‌وچروک‌ها

خطوط ریز زیرپوست شمارا می‌توان به انواع مختلفی تفکیک کرد. انواع چین و چروک‌ها عبارت‌اند از:

 • Athyphic Crinkling Rhytids:
 • این چین‌وچروک‌ها بیشتر در صورت و هر قسمت دیگری از بدن وجود دارد. آن‌ها عمدتاً در اثر افزایش زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند.
 • چروک‌های الاستیک دائمی: این چین‌وچروک‌ها در گونه‌ها‌، لب‌ها یا گردن ما ایجاد می‌شوند. آن‌ها معمولاً با افزایش سن دائمی می‌شوند. این نوع چروک‌ها در اثر افزایش قرار گرفتن در معرض آفتاب و استعمال دخانیات ایجاد می‌شوند.
 • چین‌های گرانشی: این چین‌وچروک‌ها با افزایش سن به‌طور طبیعی ایجاد می‌شوند. آن‌ها نتیجه پیر شدن پوست ما هستند و درنتیجه از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار می‌شوند و منجر به ایجاد چین‌وچروک روی پوست ما می‌شوند. چین و چروک‌هایی که ممکن است بر روی صورت ما ایجاد شوند، به دو دسته تقسیم می‌شوند: پویا و ایستا.
 • خطوط پویا: این چین و چروک‌ها در اثر حرکات مکرر صورت مانند لبخند‌، اخم‌، چشمان برهم زدن و … ایجاد می‌شوند که در نزدیکی پیشانی یا چشم قرار دارند. چین و چروک‌های پویا از حرکات مکرر صورت ایجاد می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اگر مرتب لب‌های خود را به دور یک نی می‌پیچید، ممکن است خطوط لب را ایجاد کنید.
 • چین‌وچروک‌های استاتیک: این‌ها به علت از دست دادن قابلیت ارتجاعی و گرفتن نیروی جاذبه ایجاد می‌شوند. چین و چروک‌هایی که همراه با لک‌ها هستند‌، ثابت هستند.

لازم به ذکر است که چین‌وچروک‌های پویا با گذشت زمان می‌توانند به چین و چروک‌های ایستاتیک تبدیل شوند. ازجمله این نوع چین‌وچروک‌ها می‌توان به خطوط لبخند اشاره نمود که می‌تواند در گونه‌ها، بین ایجادشده و درروند میان‌سالی بیشتر دیده شود.

انواع چین و چروک

علل چین و چروک صورت

چین‌وچروک‌ها به‌واسطه ترکیبی از عوامل ایجاد می‌شوند، برخی را می‌توانید کنترل کنید‌، برخی دیگر را نمی‌توانید. این موارد عبارت‌اند از:

 • سن: هر چه پیرتر می‌شوید‌، به‌طور طبیعی پوست از خاصیت ارتجاعی و شکنندگی کمتری برخوردار می‌شود. کاهش تولید روغن‌های طبیعی باعث خشک شدن پوست و چین‌وچروک شدن پوست می‌شود. چربی در لایه‌های عمیق پوست شما کاهش می‌یابد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست و ایجاد خطوط و شکاف‌های برجسته‌تر می‌شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش (UV): اشعه ماورا بنفش‌ که روند طبیعی پیری را تسریع می‌کند‌، این عامل، علت اصلی چین‌وچروک زودرس است. درواقع زمانی که افراد در معرض اشعه ماورا UV قرار می‌گیرند، بافت پوست ضعیف شده و از بین می‌رود. علت این پدیده، تضعیف فیبرهای کلاژن و همچنین الاستین است که در لایه‌های پوستی افراد قرار دارد و لازم است با کمک مواد مراقبتی بهبود یابد. بدون وجود بافت همبند حمایتی‌ که در اثر این مشکل ایجاد می‌گردد، پوست قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. پس‌ازآن پوست زود افتاده و چروک می‌شود.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند روند طبیعی پیری پوست را تسریع کرده و در ایجاد چین‌وچروک نقش داشته باشد. سیگار کشیدن می‌تواند عامل مهم و تأثیرگذاری در سیگار کشیدن بر روی کلاژن‌ها باشد.
 • حالات مکرر صورت: حرکات و حالت‌های صورت‌، مانند چشمک زدن یا لبخند زدن‌، منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک می‌شود. هر بار که از عضله صورت استفاده می‌کنید‌، یک خط و شیار در زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. با افزایش سن پوست‌، انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند در جای خود قرار گیرد. این خطوط درگذر زمان به ویژگی‌های دائمی صورت شما تبدیل می‌شوند.

برای رفع چین‌وچروک چکار کنیم؟

چین خوردن‌، چه روی لباس و چه روی صورت‌، خوب نیست! بروز چین و چروک‌، احتمالاً همان چیزی که هیچ‌کس هرگز مایل به دیدن آن نیست. چین‌وچروک نتیجه کمبود رطوبت و خاصیت ارتجاعی پوست است. این عوامل عمدتاً به دلیل افزایش سن اتفاق می‌افتد اما برخی از عوامل محیطی نیز نقش دارند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب‌، آلودگی‌، استعمال دخانیات یا کمبودهای تغذیه‌ای از عواملی هستند که باعث ایجاد چین روی صورت شما می‌شوند. این احتمال وجود دارد که بخواهید لوازم‌آرایشی و کرم‌های ضد چروک و ضد پیری را برای از بین بردن آن‌ها بخرید. اکنون برچسب قیمت این نوع کرم‌ها به‌اندازه کافی خوب است که شما را دچار استرس کند‌، فراموش نکنید که مواد شیمیایی مضر موجود در این‌گونه مواد آرایشی، موادی هستند که می‌توانند شرایط را بدتر هم بکنند. اگر به شما بگوییم که می‌توانید با کمک درمان‌های خانگی ساده آن چین‌ها را کاهش دهید، آیا بازهم به محصولات شیمیایی روی می‌آورید؟ قطعاً جواب شما خیر است.

برای شروع باید به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید تا در صورت وجود کمبودهای تغذیه‌ای جبران شود. بعدازاین می‌توانید روش‌های درمانی خانگی ساده‌ای را برای از بین بردن چروک در خانه که در ادامه بیان می‌کنیم را روی پوست امتحان کنید.

علت ایجاد چین و چروک

بهترین مواد طبیعی برای از بین بردن چروک در خانه

چین‌وچروک‌های پوستی دقیقاً مانند هر مشکل مرتبط با پوست، راه‌حل‌های طبیعی و خانگی دارند. هر یک از این درمان‌های خانگی برای رفع چین‌وچروک شامل موارد بسیاری است که می‌تواند عوارض کمتری داشته باشد. این راه‌های درمان خانگی می‌تواند شامل ساخت معجون و ماسک صورت باشد که به شما کمک کند سلامت پوست را به روشی طبیعی و مقرون‌به‌صرفه بازیابی کنید. بهترین مواد برای از بین بردن چین و چروک در خانه عبارت‌اند از:

ماسک صورت موز

مواد لازم برای این ماده عبارت‌اند از موز، آب‌پرتقال، ماست.

 • دستورالعمل استفاده از ماسک صورت موز: یک موز را با یک قاشق چای‌خوری آب‌پرتقال و یک قاشق چای‌خوری ماست ساده له کرده و ترکیب کنید‌، آن‌ها را مخلوط کرده و ماسک خامه‌ای را ایجاد کنید. سپس حدود 15-20 دقیقه آن را به‌صورت خود بمالید.

مزایای ماسک موز برای پوست صورت

 • مواد این روش خانگی رفع چین و چروک، به علت وجود ویتامین A به از بین رفتن لکه‌های تیره و لکه‌ها کمک می‌کند، همچنین با کمک ویتامین B می‌توانید از روند پیری جلوگیری نمایید.
 • وجود پتاسیم به‌عنوان یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند، بنابراین سلول‌های پوست ما را آب‌رسانی می‌کند.
 • در آخر‌، وجود ویتامین E در موز به ایجاد مقاومت پوست در برابر آسیب UV کمک می‌کند.

ماسک صورت سفیده تخم‌مرغ

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: سفیده تخم‌مرغ، آب‌لیمو، عسل.

 • دستورالعمل استفاده از ماسک صورت تخم‌مرغ: شما می‌توانید یک ماسک صورت جوان‌کننده را با مخلوط کردن یک سفیده تخم‌مرغ، یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو تازه و نصف قاشق چای‌خوری عسل تهیه کنید.

مزایای ماسک سفیده تخم‌مرغ برای پوست صورت

 • سفیده تخم‌مرغ، منبع خوبی از پروتئین است که پوست برای ترمیم و رشد بافت خود از آن استفاده می‌کند.
 • پتاسیم به حفظ رطوبت سلول‌های پوست کمک می‌کند و فیبوفلاوین یا ریبوفلاوین به از بین بردن سموم و رادیکال‌های آزاد که احتمال ایجاد چین‌وچروک دارند کمک می‌کند.
 • منیزیم قادر به کند کردن روند پیری است و باعث درخشندگی پوست می‌شود. سفیده تخم‌مرغ همچنین حاوی لیزوزیم است که توانایی هضم دیواره سلول‌های باکتری‌های آکنه ساز را دارد.

ماسک صورت ماست یونانی

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: ماست یونانی، خیار خالص، برگ نعنا.

 • دستورالعمل استفاده از ماسک صورت ماست یونانی: نصف فنجان ماست یونانی را با نیمی از خیار پوره و برگ‌های نعنا مخلوط‌کنید. این مخلوط را در یخچال نگه‌دارید. از آن به‌عنوان ماسک صورت خنک‌کننده و مرطوب‌کننده صورت استفاده کنید.

مزایای ماسک ماست و خیار برای پوست صورت:

 • یک خیار حاوی ویتامین‌های B1‌، B2‌، B3‌، B5‌، B6‌، C‌، اسیدفولیک، کلسیم‌، آهن‌، منیزیم‌، فسفر‌، پتاسیم و روی است.
 • همه این‌ها مواد معدنی و ویتامین‌هایی هستند که ازنظر منابع طبیعی به شما کمک می‌کنند تا پوست شمارا سفت کرده و درعین‌حال باعث روشن شدن پوست‌، آب‌رسانی به پوست و محافظت از آن در برابر خشکی‌، لایه‌برداری یا ترک‌خوردگی شود.

استفاده از روغن نارگیل یا روغن زیتون

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: روغن نارگیل یا روغن‌زیتون.

 • دستورالعمل استفاده از روغن نارگیل و روغن‌زیتون: قبل از خواب این روغن‌ها را روی پوست خود بمالید.

مزایای روغن‌زیتون برای پوست صورت

 • این ماده می‌تواند به‌طور مؤثر برای کاهش خطوط و چین‌وچروک بسیار مؤثر باشد.
 • آن‌ها غنی از آنتی‌اکسیدان هستند که می‌توانند از تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن که باعث پیری زودرس می‌شوند، جلوگیری کنند.
 • آن‌ها همچنین به‌عنوان یک مرطوب‌کننده طبیعی عمل می‌کنند که باید هر شب قبل از خواب در پوست شما ماساژ داده شود.
 • مواد موجود در این روش برای از بین بردن چین‌وچروک صورت، راهی عالی برای دستیابی به محافظت در برابر اثرات منفی آفتاب هستند.

ماسک صورت عسل و لیمو

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: عسل و لیمو.

 • دستورالعمل استفاده از ترکیب عسل لیمو: آبمیوه آب‌لیمو را می‌توانید قبل از خارج شدن از خانه‌، یا قبل از هرگونه آرایش یا شستن صورت استفاده کنید. یک‌لایه نازک از آب‌لیمو مخلوط با عسل را برای مدت 10 دقیقه استفاده کنید.

مزایای ماسک عسل و لیمو برای پوست صورت

 • عسل حاوی ماده مرطوب‌کننده است که رطوبت سلول‌های پوست را حفظ می‌کند‌، درحالی‌که لیمو تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.
 • این داروی خانگی این مزیت را دارد که باعث می‌شود احساس شادابی و بوی خوبی به شما بدهد!
 • به کاهش چین‌وچروک کمک می‌کند.

ماسک عسل و آبلیمو برای رفع چروک

ماسک آلوئه‌ورا

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: برگ‌های آلوئه ورا

 • دستورالعمل استفاده از آلوئه‌ورا: ژل را در داخل برگ‌های آلوئه ورا بر روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید.

مزایای آلوئه‌ورا برای پوست صورت

 • آفتاب‌سوختگی به دلیل آسان‌ترین راه برای آسیب رساندن و چین‌وچروک پوست ما مشهور است‌، جایی که استفاده از این ژل به دلیل خاصیت ضدالتهابی می‌تواند روند بهبود را کاهش دهد.
 • گیاه آلوئه ورا حاوی یک ژل شفاف در داخل آن است که دارای اثرات ترمیم‌کننده و تسکین‌دهنده زخم بر روی پوست‌، به‌ویژه پس از آفتاب گرفتن است.
 • داشتن گیاه آلوئه ورا که در باغچه شما رشد می‌کند و دسترسی آسان به ویتامین‌ها و مواد معدنی که می‌توانند به مراقبت از پوست شما کمک کنند‌، کاملاً راحت است.

استفاده از روغن کرچک برای چروک‌ها

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: روغن کرچک، پنبه

دستورالعمل استفاده از روغن کرچک: برای مالیدن روغن کرچک در مناطق آسیب‌دیده از یک پنبه استفاده کنید. روغن را آبکشی نکنید. یک شب آن را نگه دارید. لازم است استعمال این ماده، در بازه‌های زمانی مختلفی آن را انجام دهید. بهتر است استفاده از روغن کرچک را هر شب انجام دهید.

مزایای روغن کرچک برای پوست صورت

روغن کرچک جدا از نرم‌کنندگی، باعث افزایش تولید الاستین و کلاژن در پوست می‌شود. در نتیجه آن، چین‌وچروک‌ها و خطوط ظریف باگذشت زمان کم می‌شوند و حتی از بین می‌روند.

استفاده از عصاره هسته انگور برای چین‌وچروک پوست

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: چند قطره عصاره هسته انگور یا روغن هسته انگور.

دستورالعمل استفاده از عصاره هسته انگور: روغن را در ناحیه آسیب‌دیده ماساژ دهید. بگذارید تا می‌تواند روی آن بماند و سپس بشویید. هرچند وقت یک‌بار باید این کار را انجام دهید طی چند هفته آینده چند بار تکرار کنید تا پوست شما نرم و عاری از چین‌وچروک ‌شود.

مزایای روغن کرچک برای چین‌وچروک

یک انگور می‌تواند چین و چروک‌های شما را بپوشاند! دانه این میوه کوچک به سفت شدن پوست کمک کرده و درخشش سالمی به آن می‌بخشد. این خاصیت را با تأمین اسیدهای چرب پوست‌، پلی فنول‌ها و ویتامین E انجام می‌دهد.

ماسک روغن کرچک برای رفع چین و چروک

جلوگیری از چین‌وچروک با ویتامین E

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: کپسول ویتامین E.

دستورالعمل استفاده از ویتامین E: کپسول را سوراخ کرده و روغن موجود در داخل آن را در یک کاسه کوچک بریزید. به اندازه لازم کپسول را بازکنید تا ناحیه آسیب‌دیده را بپوشاند. این روغن را بمالید و آن را برای چند دقیقه ماساژ دهید. بگذارید چند ساعت روی آن بماند. هرچند وقت یک‌بار باید از این ویتامین استفاده کنید. این کار بهتر است هر شب قبل از خواب انجام شود.

مزایای استفاده از ویتامین E برای پوست صورت

شناخته‌شده است که ویتامین E با خاصیت آب‌رسانی به پوست و آنتی‌اکسیدان‌های خود، پوست را مرطوب و تازه می‌کند. همچنین اثرات ضدالتهابی و محافظت از نور در پوست را در پی دارد. این باعث تجدید قدرت پوست و کاهش چین و چروک می‌شود.

روغن آرگان برای چین‌وچروک

مواد لازم برای این ماده طبیعی عبارت‌اند از: چند قطره از روغن آرگان.

دستورالعمل استفاده از روغن آرگان: ناحیه آسیب‌دیده را با روغن آرگان ماساژ دهید. هرچند وقت یک‌بار باید این کار را انجام دهید. شما می‌توانید روغن آرگان را یک یا دور بار در روز به کار ببرید.

مزایای استفاده از روغن آرگان برای پوست صورت

روغن آرگان به راحتی جذب پوست می‌شود. این ماده حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E است که پوست را دوباره پر می‌کند. استفاده منظم از آن باعث کاهش چین‌وچروک و خطوط ظریف می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *