علت چروک شدن پوست دست و صورت و روش‎‌های پیشگیری و درمان

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

با گذر زمان، ایجاد چین‌وچروک بر روی پوست همه انسان‌ها اتفاق می‌افتد. این یک واقعیت جدایی‌ناپذیر است. به همین خاطر امروزه شاهده بازار محصولات زیبایی و مراقبت از پوست، فروشگاه‌های پر از محصولات آرایشی، ضد آفتاب‌ها، مرطوب کننده‌‌ها، سرم‌های چاق‌کننده و غیره هستیم؛ اما دلیل چروک شدن دست و صورت چیست؟ چگونه می‌توانیم به‌صورت اصولی از این مشکل جلوگیری کنیم؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به‌صورت ریشه‌ای، به موضوع چروک شدن پوست دست و صورت پرداخته، با دلایل این اتفاق بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم با شناخت این عوامل، از آن جلوگیری کنیم.

چین‌وچروک چیست؟

چین‌وچروک به معنی ایجاد خطوط و شیارهایی در پوست است که می‌تواند در صورت، دست‌ها و … اتفاق بیفتد. این علائم به‌طور طبیعی با افزایش سن ظاهر می‌شوند. اولین چین‌وچروک‌ها در مناطقی از پوست که به‌طور طبیعی باعث شکل‌گیری‌ حالت‌های صورت و دست می‌شود‌، در چهره، پیشانی و کف دست فرد ظاهر می‌شوند. این چروک به دلیل نازک شدن پوست و تضعیف خاصیت کششی آن باگذشت زمان ایجاد می‌شوند.

همچنین چین‌وچروک‌ها در قسمت‌هایی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند‌، مانند صورت و گردن‌، پشت دست‌ها و بازوها ظاهر می‌شوند. چین‌وچروک‌ها بخشی طبیعی از روند پیر شدن انسان‌ها هستند و همه انسان‌ها در جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بااین‌حال، بسیاری از مردم از ظاهر چین‌وچروک بدشان می‌آید. این مهم‌ترین عامل شکل‌گیری و درنتیجه، ارزش بازار محصولات ضد پیری در جهان است که تنها در ایالات‌متحده بیش از 50 میلیارد دلار در سال گردش مالی دارد.

در این مقاله تلاش می‌کنیم به چیستی چین‌وچروک، علت ایجاد آن‌ها و علل پررنگ شدن این علائم در ظاهر انسان‌ها بپردازیم. همچنین برخی از روش‌هایی که انسان‌ها باید برای کاهش چین‌وچروک استفاده ‌کنند‌، بررسی می‌شود که مؤثرترین این روش‌ها در انتهای مقاله ذکر می‌شوند.

انواع چین و چروک

چین‌وچروک‌ها همه یکسان نیستند. شیار یا خط، گود‌، برجستگی یا چین‌های پوست انواع این نوع علائم هست که نشان می‌دهد همه چین‌وچروک‌ها با یکدیگر مشابه نیستند. این چین و چروک‌ها می‌تواند در اثر تغییرات پوست، در معرض آفتاب ظاهر شدن‌ و بسیاری از علل دیگر ایجاد شوند که در ادامه به‌طور کامل به بحث پیرامون این موضوع خواهیم پرداخت. امروزه چین‌وچروک در قسمت‌های مختلف بدن به‌خصوص چهره که ارتباط نزدیکی با نگرش ما نسبت به پیری دارد‌، نگرانی فوری برای بسیاری از افراد است. محققان در بیمارستان دانشگاهی لیژ کشور بلژیک، پژوهشی را منتشر کردند که چین و چروک‌های مربوط به انسان‌ها را به چهار نوع اصلی تقسیم می‌کند:

  • خطوط چروک: این نوع خطوط چروک، به‌صورت خط‌های کم عمق‌های آتروفیک شناخته می‌شوند‌ که نسبتاً کم‌عمق هستند. آن‌ها به‌موازات یکدیگر و اغلب روی پیشانی قرار می‌گیرند و با کشیده شدن پوست ناپدید می‌شوند.
  • چین‌های دائمی الاستیک: این نوع چین و چروک با رنگ‌پریدگی و قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد همراه است. ویژگی این چین نوع چین‌وچروک، خطوط عمیق پوستی است که در نقاطی ایجاد می‌شود که پوست به‌طور طبیعی چین می‌خورد‌، مانند گردن‌، لب‌ها و گونه‌ها.
  • خطوط چین‌وچروک پویا: این نوع چین‌ها به دلیل حالت‌های عادی صورت‌، همراه با از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست ایجاد می‌شوند. در طول سال‌ها هرچه بیشتر اخم کنید‌، عضلات صورت سفت و پررنگ می‌شوند‌. این نوع چروک می‌تواند در قسمت خطوط اخم روی ابرو‌، قسمت دور چشم و خطوط حالت خنده بالای دهان ایجاد گردد.
  • جین‌های گرانشی: با از بین رفتن سفتی پوست با افزایش سن‌، افتادگی آن آغاز می‌شود و از چربی و عضله زیرین دور می‌شود. این عامل باعث ایجاد جین‌هایی می‌شود که به‌ویژه در گردن‌، چانه‌ها برجسته است.

توجه کنید که چین‌وچروک‌ها می‌توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. بااین‌حال، چون چروک شدن به‌شدت قرار گرفتن در معرض نور خورشید ارتباط دارد، مناطقی که آفتاب زیادی می‌بینند‌، مانند صورت‌، دست‌ها و گردن‌، بدترین حالت این نوع چروک ها را متحمل می‌شوند.

انواع چین و چروک

دلایل چین‌وچروک چیست؟

چگونه چروک شدن دست و صورت را از بین ببریم؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا بهتر است دلایل آن را بدانید. چین‌وچروک‌ها بخشی طبیعی از روند پیری هستند. هرچه افراد پیرتر می‌شوند‌، پوست آن‌ها نازک‌، خشک تر و از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار می‌شود‌، به این معنی که توانایی محافظت از خود در برابر آسیب را ندارد. این امر منجر به چین‌وچروک، فرورفتگی و شیارها و ایجاد خطوطی روی پوست می‌شود.

حالات صورت‌، مانند لبخند زدن‌، اخم کردن‌، یا حالات چشمان مانند زل زدن‌، منجر به ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در سنین جوانی می‌شود. با افزایش سن فرد این خطوط عمیق‌تر می‌شوند. وقتی فردی جوان است‌، پوست او برمی‌گردد. هر چه پیرتر می‌شوند‌، پوست انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و برگشت پوست به حالت اولیه آن دشوارتر می‌شود و درنتیجه شیارهای دائمی ایجاد می‌شود.

چین‌وچروک‌ها به دلیل تفاوت ساختاری و عملکردی در پوست‌، بر افراد بارنگ پوست‌های مختلف، متفاوت تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که درم یا لایه میانی پوست جمع‌وجور در پوست افراد سیاه‌پوست و آسیایی ضخیم‌تر است‌ که به‌احتمال‌زیاد از چین‌وچروک صورت محافظت می‌کند.

بسیاری از عوامل در ایجاد چین‌وچروک مؤثر هستند‌، ازجمله:

  • قرارگیری در معرض نور خورشید
  • سیگار کشیدن
  • کمبود آب بدن
  • برخی از داروها

عوامل محیطی و ژنتیکی در ایجاد چین‌وچروک

قرار گرفتن در معرض نور ماوراءبنفش (UV) ناشی از آفتاب گرفتن‌، غرفه‌های برنزه کننده و ورزش در فضای باز باعث افزایش چین‌وچروک می‌شود. نور ماوراءبنفش باعث تجزیه فیبرهای کلاژن و الاستین در پوست می‌شود. این فیبرها بافت همبند را تشکیل می‌دهند که از پوست پشتیبانی می‌کند. با تجزیه این لایه‌، پوست ضعیف و انعطاف‌پذیر می‌شود. پوست شروع به ریزش می‌کند و چین‌وچروک ایجاد می‌شود.

پوست تیره حاوی ملانین بیشتری است و از بسیاری از اثرات مضر اشعه ماوراءبنفش محافظت می‌کند. افرادی که زیر نور آفتاب کار می‌کنند احتمال چین‌وچروک زودرس در آن‌ها بیشتر است. پوشیدن لباس‌هایی که پوست را می‌پوشاند‌، مانند کلاه یا لباس‌هایی با آستین‌بلند‌، ممکن است باعث ایجاد چین‌وچروک شود. سیگار کشیدن منظم، روند پیری پوست را تسریع می‌کند؛ زیرا خون‌رسانی به پوست را کاهش می‌دهد. الکل پوست را کم آب می‌کند و پوست خشک احتمال ایجاد چین‌وچروک را با احتمال بالاتری دارد.

6 دلیل مهم در چین و چروک مردان و زنان

در تصور عامه، این ذهنیت این‌طور تصور می‌شود که چین‌وچروک‌ها چیزی است که فقط افراد مسن را درگیر خود می‌کند‌، اما چین و چروک پوست در برخی از مردان از 20 سالگی شروع می‌شود؛ اما درواقع چه چیزی باعث چین‌وچروک پوست می‌شود؟ در اینجا شش دلیل ایجاد چین‌وچروک در مردان و زنان را به‌صورت کامل‌تر ذکر می‌کنیم.

قرارگیری در معرض نور خورشید

گذراندن وقت در زیر نور آفتاب علت شماره یک چین و چروک است. اشعه ماوراءبنفش UVA و UVB بیشترین آسیب را به پوست وارد می‌کند و قرار گرفتن در معرض زیاد نور خورشید همان اثر سوختگی‌های حرارتی سطحی را دارد. میزان قرار گرفتن در معرض پرتوهای نور خورشید، برای ایجاد آسیب ناشی از این مورد، تحت تأثیر سن‌، رنگ پوست و زمان قرار گرفتن در خورشید قرار دارد.

اگر مرتباً پوست خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید‌، فیبرهای کلاژن زیرپوست تجزیه می‌شوند و باعث افزایش چین‌وچروک می‌شوند. جلوگیری کامل از آفتاب، می‌تواند با پوشاندن پوست بهترین راه برای محافظت کامل از پوست باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب یا لوسیون نیز مهم است‌. توجه کنید که مهم نیست که چقدر زمان را در آفتاب سپری کنید اما این پرتوها یکی از عوامل اصلی به شمار می‌روند.

سیگار کشیدن

در حال حاضر‌، اکثر مردم می‌فهمند که هیچ‌چیز پر زرق و برقی در سیگار کشیدن وجود ندارد. آسیب‌های پوستی ناشی از سیگار کشیدن کاملاً مشهود است. وقتی شما سیگاری‌ها را با افراد غیر سیگاری مقایسه می‌کنید. شواهد واضحی وجود دارد که سیگار کشیدن به پوست آسیب می‌رساند و باعث افزایش پیری صورت می‌شود. این یک نتیجه قطعی بدون هیچ‌گونه تعارف برای افراد سیگاری است که لازم است آن را بدانند.

رنگ پوست

مهم‌ترین رنگ‌دانه رنگی پوست ملانین است که به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید کمک می‌کند. این عامل، باعث آسیب کمتری در برابر نور خورشید می‌شود که به معنی چین‌وچروک کمتر است. به همین ترتیب‌، افرادی که پوست روشن‌تری دارند، سریع‌تر از چین و چروک چروک آسیب می‌بینند.

نوسانات وزن

با افزایش سن شما اغلب مقدار بیشتری از چربی که در زیر پوست قرار دارد را از دست می‌دهید. این کاهش چربی به‌ویژه در صورتی قابل‌توجه است که باعث می‌شود چین‌وچروک‌ها بیشتر به چشم بیایند.

عادات

برای دیدن نتایج عادات انسان‌ها، فقط باید به دهان و پیشانی یک فرد مسن نگاه کنید. متأسفانه‌، برخی از چین‌وچروک‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند و جزئی از عوارض جانبی دوران پیری به شمار می‌روند، به همین خاطر نمی‌توان برای آن کاری کرد.

خطوط اخم‌، آن‌هایی که بین ابرو هستند و خطوط پنجه کلاغی (خطوطی که در امتداد چشم ایجادشده‌اند)، خطوطی که از گوشه چشم تابش می‌کنند‌، به نظر می‌رسد به دلیل انقباضات کوچک عضلانی به‌صورت دائمی ایجاد می‌شوند. حالات چهره‌ی عادی نیز خطوط مشخصی را تشکیل می‌دهند.

هورمون‌ها

برخی از متخصصان معتقدند که تغییر در سطح هورمون‌ها با افزایش سن می‌تواند منجر به چین‌وچروک شود. اگرچه در این مقاله هورمون‌ها به‌عنوان عاملی تأثیرگذار بر پوست و ایجاد چین‌وچروک ذکرشده‌اند‌، اما مطالعات محدودی در مورد تأثیر تستوسترون در چین و چروک در مردان انجام‌شده است. عملکرد تستوسترون منجر به ضخیم شدن پوست صورت در مردان می‌شود. با افزایش سطح تستوسترون با افزایش سن‌، خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد و این می‌تواند منجر به چین و چروک شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *