شناخت انواع آکنه + بررسی علت و روش های درمان

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

جوش معمولا با نوسانات هورمونی در طی سال‎های نوجوانی به وجود می‎آید، اما بزرگسالان نیز می‎توانند آکنه را تجربه کنند و این امر یکی از شایع‎ترین بیماری های پوستی در بین کودکان و بزرگسالان است. جوش ها به دلایل مختلفی از جمله بسته شدن منافذ، تولید بیش از حد روغن، باکتری ها، هورمون ها، سلولهای مرده پوست، موهای زیرپوستی و… بروز می کنند. شناسانی انواع آکنه درمان کلیدی برای این مشکل است، آکنه ممکن است غیر التهابی یا التهابی باشد، انواع مختلف آکنه در این دو دسته عبارتند از:

  • جوش های سرسیاه
  • جوش های سر سفید
  • جوش قرمز یا پاپول
  • جوش چرکی یا پوسچول
  • جوش های ندول
  • جوش های کیستیک

ممکن است یک فرد چند نوع آکنه را به طور همزمان تجربه کند و در برخی موارد این عارضه به قدری شدید است که بدون مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای مختلف درمان نمی‎شود.

آکنه غیرالتهابی

آکنه غیرالتهابی شامل جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید است. اینها معمولا باعث ایجاد تورم روی پوست نمی‎شوند و معمولا به سادگی قابل درمان هستند.

استفاده از محصولات دارای سالیسیلیک اسید معمولا برای درمان آکنه های غیر التهابی بهترین نتیجه را دارد. این ماده به طور طبیعی پوست را لایه برداری می‎کند، سلول های مرده پوست را که منجر به ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید می‎شوند، از بین می‎برد. این ماده در تولید پاک کننده ها، تونرها و مرطوب کننده ها استفاده می‎شود.

آکنه

جوش های سر سیاه (کمدون باز)

جوش های سرسیاه در صورت بسته شدن منافذ پوست، توسط ترکیبی از سبوم و سلول های مرده پوست اتفاق می افتد. لایه بالایی این منافذ با وجود بسته شدن بقیه قسمت ها، باز می ماند و همین عامل منجر به مشخص شدن رنگ سیاه در سطح می شود.

جوش های سر سفید (کمدون بسته)

جوش های سر سفید هم در صورت مسدود شدن منافذ توسط سبوم وو سلولهای مرده پوست ایجاد می شوند اما برخلاف جوش های سر سیاه، قسمت بالای منافذ هم بسته می شود و به نظر می رسد یک برجستگی کوچک از پوست بیرون زده است.

درمان جوش سر سفید مشکل تر است زیرا منافذ پوست از قبل بسته شده‎اند.  سالیسیلیک اسید و رتینوئیدهای موضعی بهترین نتیجه را برای آکنه کومدونال دارند.

آکنه های التهابی

جوش‎هایی که قرمز و متورم هستند، جوش‎های التهابی نامیده می‎شوند. اگرچه سبوم و سلول‎های مرده پوست در ایجاد آکنه‎های التهابی نقش دارند، اما باکتری‎ها هم می‎توانند در مسدود شدن منافذ پوست نقش داشته باشند و باعث ایجاد عفونت در زیر سطح پوست شوند. این نوع جوش های ممکن است منجر به ایجاد لکه های آکنه ای دردناک شوند که از بین بردن آن‎ها سخت است.

محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید ممکن است به کاهش تورم و خلاص شدن از شر باکتری‎های موجود در پوست کمک کنند، این محصولات همچنین می‎توانند سبوم اضافی را از بین ببرند. ممکن است پزشک برای از بین بردن آکنه های التهابی از تجویز آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی نیز استفاده نماید. رتینوئیدهای موضعی هم بخش مهمی در مبارزه با پاپول ها یا جوش های التهابی هستند.

پاپول ها

پاپول ها هنگامی رخ می‎دهند که دیواره‎های اطراف منافذ پوست از التهاب شدید شکسته شوند. این عامل منجر به ایجاد منافذ سخت و مسدود شده می‎شود که لمس آنها با درد همراه است، پوست اطراف این منافذ هم معمولا به رنگ صورتی در می‎آید.

پوسچول

همچنین در هنگام خراب شدن دیواره‎های اطراف منافذ پوستی، جوش های چرکی شکل می‎گیرند، این برجستگی ها از روی پوست خارج می‎شوند و معمولا به رنگ قرمز هستند و سر سفید یا زرد دارند.

گره ها

گره ها در صورت گرفتگی و متورم شدن منافذ پوست ایجاد می‎گردند، تحریک بیشتری را تحمل کرده و بزگتر از انواع دیگر جوش هستند و برخلاف آنها، در عمق زیر پوست قرار دارند.

از آنجا که گره ها در عمق بیشتری از پوست قرار دارند، به طور معمول نمی توانید آنها را در خانه درمان کنید، مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای تجویزی برای درمان این مشکل ضروری است. پزشک یا متخصص پوست احتمالا داروی خوراکی را برای درمان گره ها تجویز می‎کند.

کیست

کیست‎ها می‎توانند در صورت مسدود شدن منافذ توسط ترکیبی از باکتری‎ها، سبوم و سلول‎های مرده پوست ایجاد شوند، گرفتگی در اعماق پوست رخ می‎دهد و در زیر سطح گره‎ها قرار دارد.

این برجستگی‎های قرمز یا سفید بزرگ اغلب دردناک هستند، کیست بزرگترین شکل آکنه است و تشکیل آن معمولا در نتیجه عفونت شدید اتفاق می افتد. این نوع آکنه‎ها بیشتر در معرض اسکار قرار دارند.

شدت هر نوع آکنه چقدر است؟

جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید خفیف‎ترین نوع آکنه هستند. این موارد را در بعضی اوقات می‎توان با داروهای موضعی مانند تونرهای مبتنی بر اسید سالیسیلیک یا کرم های حاوی بنزوئیل پراکسید درمان کرد.

پاپول ها فرم های متوسطی از آکنه هستند و برای درمان به تجویز خوراکی یا موضعی یک متخصص پوست نیاز دارند.

ندول ها و کیست ها شدیدترین نوع آکنه هستند. برای رفع آکنه های شدید باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید، این نوع از جوش های می‎تواند منجر به ایجاد زخم شوند.

در درمان آکنه ها باید صبور باشید. در حالیکه برخی از درمان ها ممکن است بلافاصله جواب دهند، برخی دیگر ممکن است به چندین ماه استفاده مداوم نیاز داشته باشند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که استفاده همزمان از چند روش ممکن است موجب خشکی پوست شود، در این حالت منافذ پوست می توانند سبوم بیشتری ایجاد کرده و آکنه ها را تشدید کنند.

همچنین باید مطمئن باشید که تورم ناشی از آکنه است، چندین بیماری پوستی وجود دارد که علائمی مشابه علائم آکنه ایجاد می کنند اگرچه کاملا متفاوت  هستند.

مراجعه به یک متخصص پوست تنها راهی است که می توانید یک تشخیص کامل و دقیق را دریافت کنید. در برخی موارد ، درمان تخصصی ممکن است تنها راه پاک سازی و کنترل کامل آکنه شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *