استرچ مارک یا ترک پوستی

این مطلب را با دوستان خود
به اشتراک بگذارید:

 

استرچ مارک در زبان لاتین به پارگی های که در پوست رخ می دهد میگویند.کلاژن پروتئین است که حالت کشسانی پوست را ایجاد می کند و اگر پوست کلاژن کافی نداشته باشد در صورت چاقی ،لاغری،بارداری،رشد ناگهانی ،بلوغ،جراحی ایمپلنت پستان ،بدنسازی و. .. پوست دچار کشیدگی می شودو ترک پوستی ایجاد می شود.

دلیل اصلی ترک پوست

دلیل این ترک های پوستی در پوست از هم گسسته شدن و پاره شدن رشته های کلاژن است به این معنی که این رشته که در پوست بدن وجود داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را رقم میزنند به دلیل افزایش / کاهش ناگهانی و شدید حجمی که شما به وجود آورده اید توان ارتجاع خود را از دست داده و از هم جدا میشوند و به صورت پارگی های پوستی نمایش داده می شود.زمانی که زنان باردار شده و با افزایش محسوس و فوری حجم شکم روبرو میشوند نیز پارگی پوستی در نتیجه از هم گسستن رشته های کلاژن رخ میدهد.

ژنتیک

برخی از افراد به دلیل دارا بودن ژنتیک برتر از چنین ترک های پوستی در امان هستند و رشته های کلاژن و پوست آنها مقاومتر از حد معمول عمل می کند.

 

روش های پیشگیری از ترک پوستی

روش های پیشگیری ترک پوستی:

– ماساژ پوست باعث گردش خون منظم می شود.
– همیشه پوست را مرطوب نگه دارید.
– غذاهای سالم بخورید.
– از رژیم های لاغری غیر اصولی اجتناب کنید.
– اگر می خواهید وزن کم کنید به آرامی برنامه رژیمی را دنبال کنید.
– در دوران بارداری از کرم های مخصوص برای شکم استفاده کنید.
– غذاهای شامل ویتامین D , C استفاده کنید.
– وزن خود را متعادل نگه دارید.
– کرم های ویتامین E بهترین درمان برای جلوگیری از آنها می باشند.
– منظم ورزش کنید.

راه های درمان ترک پوستی  :

میکرودرم ابریژن

صاف کردن پوست با کریستال های ریز برای از بین بردن پوست قدیمی و بیرون آمدن پوست جدید است که در زیر علائم استریا، کشش بیشتری وجود دارد. میکرودرم ابریژن می تواند ظاهر استرچ مارک قدیمی را بهبود بخشد.

آر اف فرکشنال

امواج الکترومغناطیسی که در فرم فرستنده و گیرنده هستند در لایه های مختلفی از بافت پوست حرکت کرده و جابجا می شوند و موجب ایجاد گرما شده، و در نهایت با ایجاد کلاژن و تحریک آن ها منجر به رفع استرچ مارک و درمان استریا می شود.

فرکشنال co2لیزر

با تاباندن شعاع های بسیار باریک نور لیزر به درمان موضعی استریاها می پردازید و دیگر نیازی به حجم های بزرگی از نور لیزر نمی باشد. این پرتوها به لایه میانی پوست می روند و سبب عدم آسیب به مناطق دیگر بدن می شوند با این روش ممکن است پوست دچار زخم های سطحی شود که با استراحت و تنها پس از چند روز می توانید به بهبودی کامل برسید.

مزوتراپی

مزوتراپی غیر تهاجمی و بدون درد است. این روش به دلیل استفاده از مواد طبیعی و مورد نیاز پوست برای کلاژن سازی می‌تواند در ترمیم پوست دچار استرچ مارک مفید باشد.

لیزر PDL

درموارد خاص و بویژه برای خطوط قرمز درمانهای اختصاصی مثل لیزر PDL هم می تواند، کمک کند باشد، ولی بطورکلی بهترین ومؤثرترین درمان ترک های پوستی میکرونیدلینگ وپس ازآن لیزرco2 فرکشنال است.

 

روش های خانگی جلوگیری از ترک پوستی

درمان خانگی ترک های پوستی

ژل آلوئه ورا

ترکیب خیار و آب لیمو

ماسک زرد آلو

سفیده تخم مرغ و روغن زیتون

روغن کرچک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *